Geolog Marko Kočevar, ki vseskozi spremlja skalne premike in premike plazu na tem območju, je v svojem poročilu namreč zapisal, da se je večina skalovja v novem podoru ustavila na pobočju, nekaj materiala je doseglo območje načrtovanega lovilnega nasipa. Večja skalna gmota pa se je ustavila približno 30 metrov nad državno cesto Loka–Podpeč–Rakitovec.
Razmere na lokaciji podora Debela stena se po njegovih ugotovitvah slabšajo, kar pomeni, da bi lahko že v bližnji prihodnosti prišlo do ponovnega skalnega podora, ki bi dosegel tudi državno cesto. To bi predstavljalo veliko nevarnost za udeležence v prometu, posledično pa bi lahko podorni material dosegel tudi višje ležeče objekte v zaselku.
Prebivalci niso bolj ogroženi
Na popoldanskem sestanku na koprski občini so se podžupan Danijel Cep, poveljnik koprske civilne zaščite Vilij Bržan in predstavniki pristojnih služb dogovorili, da bodo o zadnjem dogajanju na območju Bezovice ponovno obvestili Direkcijo RS za ceste kot upravljavca ceste in inšpektorja za ceste.
Na koprski občini prebivalcem in morebitnim obiskovalcem tega območja svetujejo, naj se do zaključka intervencijskih del ne zadržujejo na širšem območju skalnega podora.
Poveljnik civilne zaščite Bržan je ocenil, da se je tokrat odkrušilo okoli 80 ton skalovja, grožnja za prebivalce danes ni nič večja, kot je bila pred prvim podorom sredi januarja. Po pregledu stanja in posvetu z geologom so se odločili, da nižje ležečih hiš za zdaj ne bodo evakuirali, čeprav to še naprej ostaja možnost.
Če pa se bodo pristojni odločili zapreti cesto, bo za vaščane sicer boleče, a območje vse do zaključka sanacije ni varno, je opozoril Bržan. Sanacijo bodo nadaljevali že v torek, ko bodo zakoličili območje, pri čemer bodo morali biti zaradi razmočenega terena še posebej previdni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje