V marcu je bila povprečna globalna temperatura za 0,85 stopinje Celzija višja od povprečja v 20. stoletju. Letošnji marec je bil od do zdaj rekordnega marca 2010 toplejši za 0,05 stopinje.
V prvih treh mesecih prav tako rekordno
Kot je sporočila ameriška uprava za oceane in ozračje (NOAA), je bilo rekordno toplo tudi obdobje od januarja do marca. V prvih treh mesecih je bila povprečna globalna temperatura za 0,82 stopinje Celzija višja od povprečja v 20. stoletju. Prejšnje najtoplejše trimesečje je bilo leta 2002.
Podobno sta ugotovili tudi Nasa in Japonska meteorološka agencija. Na večini kopna na Zemlji so zaznali nadpovprečne marčne temperature, edina opaznejša izjema je bil severovzhod Kanade in ZDA.
Za leto 2014 so sicer z meritvami po vsej Zemlji zaznali najtoplejše koledarsko leto od 1880, ko je bila vzpostavljena svetovna mreža meteoroloških opazovalnic.
Veliko tanjši arktični led od povprečja
Skrb vzbujajoče je tudi dejstvo, da je bila marca rekordno nizka raven arktičnega ledu. Obseg ledu je bil za približno 1,1 milijona kvadratnih kilometrov oz. za 7,2 odstotka manjši od povprečja v letih 1981-2010, so še sporočili iz NOAA-ja.
Znanstveniki opozarjajo, da se z uporabo fosilnih goriv v zrak izloča več toplogrednih plinov, zaradi česar se segreva ozračje, tajajo polarni led in ledeniki ter narašča gladina morja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje