Razlitje na ploščadi Deepwater Horizon je bila največja okoljska katastrofa zadnjega desetletja v Severni Ameriki. Foto: Reuters
Razlitje na ploščadi Deepwater Horizon je bila največja okoljska katastrofa zadnjega desetletja v Severni Ameriki. Foto: Reuters

Transocean, ki je registriran v Švici, bo plačal okrog milijardo dolarjev civilne odškodnine in okrog 400 milijonov kazenske odškodnine za pokritje svojega dela odgovornosti pri najhujšem izlitju nafte v ameriški zgodovini.

Na naftni ploščadi se je 20. aprila 2010 zgodila eksplozija, v kateri je umrlo 11 ljudi. Ploščad se je potopila, iz vrtine pa je začela vreti nafta in do konca poletja se je v vode Mehiškega zaliva izlilo skoraj pet milijonov sodov nafte.

Največjo odgovornost nosi podjetje BP, ki je bilo lastnik vrtine blizu obale Louisiane in glavni izvajalec del. BP je lani s pravosodnim ministrstvom dosegel poravnavo kazenskega pregona za 4,5 milijarde dolarjev.

Nekaj milijard bo treba plačati še za civilne tožbe zvezne vlade, sodišče v New Orleansu pa je decembra potrdilo okrog 7,8 milijarde dolarjev vredno civilno poravnavo s posamezniki in podjetji ob Mehiškem zalivu.

Potem so tu še medsebojne tožbe podjetij, ki so sodelovala v katastrofi - poleg BP-ja in Transoceana med drugimi še Haliburton. BP je leta 2011 pridelal 25 milijard dolarjev dobička in si lahko privošči višjo kazen kot Transocean, ki je omenjeno leto končal s 5,7 milijarde dolarjev izgube.