Po prvih podatkih je potres povzročil razpoke na zgradbah, večje škode pa naj ne bi bilo. Foto: EPA
Po prvih podatkih je potres povzročil razpoke na zgradbah, večje škode pa naj ne bi bilo. Foto: EPA

Po podatkih ameriškega geološkega centra je bil epicenter potresa 33 kilometrov pod morskim dnom, približno 160 kilometrov zahodno od mesta Invercargill na novozelandskem Južnem otoku.

Pacifiški center za cunamije na Havajih je opozoril, da so po potresnem sunku zaznali višje valove, morska gladina pa naj bi se dvignila za 17 centimetrov. "Glede na izmerjeno raven morja lahko potrdimo, da obstajajo velike možnosti za nastanek cunamija," so sporočili iz centra. To je tudi razlog, da so na območju Tihega oceana izdali opozorilo pred morebitnimi cunamiji, ki so ga novozelandske oblasti že preklicale.

Policija v kraju Tuatapere na Južnem otoku, ki leži najbližje žarišču potresa, je medtem sporočila, da je potres povzročil manjše razpoke na zgradbah, s polic trgovin je padalo blago, a večje škode naj ne bi bilo. Potres so čutili na večjem delu Južnega otoka, poroča AFP.

Različni podatki o stopnji moči potresa
V javnosti se že pojavljajo različne številke o moči potresnega sunka. Tako ameriški geološki center (USGS) kot japonski seizmologi so izmerili moč potresa 7,8 stopnje po Richterjevi lestvici. Novozelandski geološki inštitut pa je izmeril potresni sunek z močjo 6,6 stopnje po Richterjevi lestvici.