Radarska slika padavin v zadnjih 90 minutah. vir: ARSO
Foto: BoBo
Foto: BoBo

"K nam priteka vlažen zrak, ob dviganju prek hribovitih predelov južne in osrednje Slovenije pogosto nastajajo padavine. Do torka zjutraj pričakujemo največ dežja na skrajnem jugovzhodu države (med 30 in 60 mm, ob nalivih tudi več), v osrednji in severovzhodni Sloveniji pa večinoma od 20 do 40 mm," je Agencija za okolje (Arso) navedla na omrežju X.

Ker je napoved po pojasnilu Arsa "do neke mere negotova" in so krajevno mogoči tudi močnejši nalivi, so za osrednjo, severovzhodno in predvsem jugovzhodno regijo izdali oranžno vremensko opozorilo.

Največ dežja bo na skrajnem jugovzhodu države. Foto: Arso/X
Največ dežja bo na skrajnem jugovzhodu države. Foto: Arso/X

V torek se bo čez dan počasi jasnilo, zato bodo popoldanske temperature v notranjosti Slovenije večinoma spet nad 25, na Primorskem pa blizu 30 °C. Podobne temperature bodo tudi v sredo in v četrtek, ob koncu tedna pa bo v večjem delu Slovenije spet nekoliko nad 30 °C.

Ob koncu tedna bo v večjem delu Slovenije spet nekoliko nad 30 °C.  Foto: Arso/X
Ob koncu tedna bo v večjem delu Slovenije spet nekoliko nad 30 °C. Foto: Arso/X

Zaradi nalivov bo povečana vodnatost rek na jugu Slovenije

Vodnatost rek se bo povečala v več delih države, najbolj na jugu. Ob krajevno močnejših nalivih lahko močneje narastejo manjši hudourniški vodotoki, mogoče je tudi poplavljanje padavinske vode predvsem na vzhodu države, napovedujejo na Arsu. Predvsem na jugu in vzhodu je večja nevarnost zemeljskih plazov.

V nedeljo so do srednjih pretokov narasle Savinja, Dravinja in Sotla s pritoki. Srednje pretoke imata tudi Drava in Mura. Omenjene reke upadajo, drugod so pretoki rek ustaljeni. Prevladuje mala vodnatost, so na Arsu zapisali v hidrološkem poročilu.

Gasilci so zaradi nedeljskih neurij danes posredovali v 28 primerih, od tega 16-krat na območju Maribora in okolice, 10-krat na območju Lendave in okolice ter po enkrat na območju Mengša in Središča ob Dravi. Gasilci so odstranjevali podrto drevje in prekrivali poškodovana ostrešja objektov, so sporočili z uprave za zaščito in reševanje.


Povečana možnost zemeljskih plazov

Na postaji Ribnica - Dolenji Lazi je polurna intenziteta padavin presegla opozorilno mejo, pojavljajo se pasovi močnejših padavin, ki potujejo iznad Hrvaške proti severozahodu in zahodu, so zjutraj sporočili iz Arsa. Ta vzorec se bo čez dan ponavljal, ob tem pa je mogoče zastajanje padavinske vode in naraščanje hudourniških vodotokov, opozarjajo.

Zaradi napovedanih povečanih količin padavin je predvsem v južni in vzhodni Sloveniji povečana tudi nevarnost za nastanek zemeljskih plazov, opozarja Geološki zavod Slovenije. Državljane ob tem pozivajo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih.

Jutranja temperatura večine rek je od 10 do 25 stopinj Celzija. Bohinjsko jezero ima slabih 24, Blejsko jezero 25, morje ob slovenski obali pa 29 stopinj Celzija. V torek bo naraščala tudi Krka s pritoki in reke v kraškem zaledju Ljubljanice. Drugod bodo reke začele upadati, še poroča Arso.

Regijski centri zaznali 77 dogodkov

Zaradi neviht z močnim vetrom, ki so v nedeljo popoldne zajele velik del države, so regijski centri za obveščanje zaznali 77 dogodkov. Na območju občin Krško, Sevnica, Celje, Podčetrtek, Radeče, Šmarje pri Jelšah, Duplek, Hoče - Slivnica, Maribor, Miklavž na Dravskem polju, Grad, Moravske Toplice, Murska Sobota, Šmarješke Toplice, Pivka, Postojna, Podlehnik in Slovenj Gradec je veter podiral drevesa, električne drogove in odkrival objekte, udari strel so zanetili več požarov. Gasilci iz treh poklicnih in 30 prostovoljnih enot so do poznih večernih ur prekrivali odkrite strehe objektov, odstranjevali podrta drevesa, prečrpavali meteorne vode, so danes sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje.

V Sevnici je na Trgu svobode močan veter poškodoval pločevinasto kritino na poslovni stavbi. Posredovali so gasilci PGD Sevnica, ki so kritino dodatno pritrdili, del strehe zaščitili s folijo in izčrpali meteorno vodo, ki je zatekala v objekt. Po posledici neurja so morali gasilci s strešniki prekrili pet kvadratnih metrov ostrešja stanovanjskega objekta.

Nevihte z močnim vetrom in udari strel so na vzhodu in severovzhodu države že v nedeljo povzročali težave. Največ težav je povzročil močan veter, ki je podiral drevesa in odkrival objekte. Udari strel so zanetili požare dveh dreves in travnika, nekaj objektov pa je poplavila tudi meteorna voda.Ob