Slovenka prižge v povprečju osem svečk na leto. Tretjina ali celo polovica teh zasveti ravno ob prvem novembru. Plastkom je edino slovensko podjetje za predelavo parafinskih, ekoloških in elektronskih odpadnih nagrobnih sveč. Vodja proizvodnje Srečko Korbar je dejal, da prižiganje sveč za prvi november upada. Računa, da jih bo letos od 250 do 300 ton.
Kot pravi, je najmanj težav pri predelavi parafinskih sveč: "Parafinske sveče se 100-odstotno reciklirajo, pokrovček, plastika in čepek, ki je pritrjen, kar se da prodati naprej. Medtem ko se pri elektronskih svečah reciklira med 10 in 15 odstotki, vse preostalo pa mora iti na sežig."
Plastkom predeluje tudi sveče, narejene iz klavničnih odpadkov, kokosove maščobe, palmovega, sojinega ali repičnega olja: "Imeli smo velike težave, zato smo morali velik del proizvodnje spremeniti, posodobiti, da lahko predelujemo tudi te sveče. Če tega ne bi naredili, bi v bistvu sveče ostajale po komunalah."
Iz ene tone odpadnih nagrobnih sveč pridobijo z recikliranjem približno 450 kilogramov plastike, 200 kilogramov parafina, nekaj aluminija oziroma železa in od 13 do 15 odstotkov baterij. Reciklirane materiale lahko uporabimo v številnih panogah, tudi v gradbeništvu: "PVC dajemo proizvajalcu, ki dela cevi za predore. Ta plastika s PVC-jem gre po vsem svetu."
Za okolje bomo največ storili, če bomo kupili eno svečko manj. Bolj kot prižig svečke je pomembno to, kako je grob urejen in kolikokrat postojimo pred zadnjim domom svojih bližnjih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje