Tornado je ljudi pometal v vodo ali pa so jih zadeli predmeti, ki so leteli po zraku. Nemški vremenoslovci so ocenili, da tornadi v tem letnem času niso nič neobičajnega.

"Kaj takega je popolnoma nemogoče napovedati," je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA dejal vremenoslovec iz Kiela Sebastian Wache.

Tornado, ki je nastal na obrobju mesta, je okoli 18. ure zajel priljubljeno mestno promenado na obrežju, kjer je vrtinčasti oblak z močnim nevihtnim vetrom odkrival strehe, podiral drevesa ter prevračal smetnjake.

"Veliko stvari je letelo naokoli," je dejal eden od zaposlenih v bližnjem lokalu. "Vsi so to doživljali zelo čustveno," je dodal.

V Nemčiji običajno opazijo 10 tornadov letno, je zapisano na spletni strani evreme.com.

Tornado je močen nevihtni veter, ki ga prepoznamo po vrtinčastem oblaku, le-ta pa ima obliko dimnika oziroma lijaka. Pojav je ime dobil iz španskega glagola tornar (vrteti, obračati). Ta vremenski pojav se lahko pojavlja v nevihtah kjer koli po svetu, najpogosteje pa se tak močen veter pojavi v nevihtah na srednjem zahodu in jugu Amerike. Tornado se pojavlja tudi v drugih delih sveta, na primer v Avstraliji in tudi v Evropi.

Tornado tudi v Avstraliji

V Avstraliji pa je po podeželskem območju zahodno od Sydneyja pustošil tornado, ki je poškodoval domove, daljnovode in drevesa, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Tornado je povzročil gmotno škodo na širšem območju v bližini mesta Bathurst, so sporočili iz državnega meteorološkega urada.

Avstralski meteorološki urad je po trenutnih poročilih ocenil, da je tornado škodo povzročil na območju, dolgem od 25 do 30 kilometrov.

Državne službe za nujne primere v Novem Južnem Walesu so prebivalcem svetovale, naj zavarujejo ali pospravijo nepritrjene predmete okoli svojih hiš in balkonov. Regija je trenutno v visoki pripravljenosti na hudo nevihto, poroča AFP.

Tornadi so relativno pogosti v nekaterih delih Avstralije, vendar v državi le redko povzročijo smrtne žrtve.

Občasno se tornado pojavi tudi v Sloveniji. Zadnji dokumentirani tornado, ki je pri nas naredil precej škode, je po navedbah spletne strani neurje.si najbolj prizadel vas Hotedršica na Notranjskem 23. avgusta 1986. Nastal je na območju Javornika nad Hotedršico in potoval vse do Ljubljanskega barja. Za seboj je pustil 34 km dolgo in od 100 do 300 metrov široko sled opustošenja. Veter v samem vrtincu naj bi dosegal hitrosti do 216 do 360 kilometrov na uro, vrtinec pa naj bi potoval s hitrostjo med 32 in 58 kilometrov na uro.