Najbolj bodo narasle reke v Posočju (Soča, Učja, Idrijca, Vipava s pritoki). Narasle bodo tudi reke na Gorenjskem: Sava Bohinjka in Dolinka s pritoki, Tržiška Bistrica in Kokra. Ponoven porast pričakujemo tudi na reki Sori, Kamniški Bistrici, Savinji in Kolpi.
Ponovno bodo porasle kraške reke notranjskega in dolenjskega krasa, predvsem reka Reka, prav tako se bo ponovno povečal obseg poplav na kraških poljih. Z manjšim zamikom bosta ponovno pričeli naraščati reki Ljubljanica in Krka. Ob naraščanju reke Ljubljanice se bodo poplavljene površine na Ljubljanskem Barju zato še povečale.
Kot je za TV Slovenija povedal hidrolog Janez Polajnar, so poplavno najbolj ogroženi v Posočju, na Cerkljanskem in na območju Bohinja, jutri pa se bodo vode širile tudi v osrednjo Slovenijo in Vipavsko dolino.
Padavine naj bi do sobote zjutraj prenehale.
Kjer je stopnja ogroženosti najvišja, lahko nastane večja gmotna škoda, lahko pa so ogrožena tudi življenja. Ljudje si lahko ob grožnji poplavljanja hiš pomagajo s protipoplavnimi vrečami, ki jih imata na voljo občina in uprava, je povedal Srečko Šestan iz Uprave za zaščito in reševanje.
Grozijo tudi zemeljski plazovi
Zaradi močnega deževja je opozorilo izdal tudi Geološki zavod Slovenije, ki opozarja na povečano možnost pojavljanja pobočnih masnih premikov, predvsem zemeljskih plazov. Zlasti so zdrsi mogoči v Posočju in na Cerkljanskem. Prebivalcem na ogroženih območjih priporočajo pozornost in takojšnje ukrepanje ob znakih plazenja.
Grožnja zemeljskih plazov!
Geološki zavod vam je, če imate kakršna koli dodatna vprašanja, povezana z ogroženostjo zaradi zemeljskih plazov, na voljo na telefonu (01) 280 9702 in 031 348 074 ter na naslovu marko.komac@geo-zs.si
Pripravijo naj se prebivalci Obale
V občini Izola opozarjajo, da bo morje ponoči med 2. in 5. uro znova za 40 centimetrov preplavilo nižje dele obale. Prebivalci lahko dobijo samonapihljive protipoplavne vreče v gasilskem domu na Brkinski 15.
Poleg tega jim svetujejo, naj osebna vozila z Velikega trga premaknejo na parkirišče k ladjedelnici. Vsi, ki živijo na izpostavljenih delih mesta, predvsem ob Velikem trgu in na ulicah za njim ter na Sončnem nabrežju in na bližnjih ulicah, pa naj med 1. in 6. uro zjutraj spremljajo stanje plimovanja ter vrednejše predmete prestavijo višje. V primeru ogroženosti naj pokličejo številko 112.
V noči na petek bo zvišano plimovanje morja tudi na mareografski postaji Koper, saj bo med 1. in 7. uro presegalo višino 300 cm in poplavljalo najnižje dele obale, med 3. in 5. uro pa lahko preseže višino 340 cm in pri tem za 40 cm poplavi izpostavljene dele obale. V zgodnje jutranjih in dopoldanskih urah bo zaradi jugozahodnega vetra na izpostavljenih mestih obala dodatno ogrožena zaradi valovanja.
Ali so v bližini vas tudi poplave?
Objavite fotografije na MojemSpletu in mi jih bomo dodali novici.
Pripravljena tudi vojska
V pripravljenosti je tudi Slovenska vojska, ki bo po potrebi pomagala vsem, ki bi jih prizadele poplave. V ta namen imajo na razpolago okoli 2000 svojih pripadnikov ter materialna sredstva. Kot pojasnjujejo, je v skladu z zakonom njihova naloga tudi sodelovanje pri zaščiti in reševanju, o čemer odloča vlada, v nujnih primerih pa minister na predlog poveljnika civilne zaščite.
Sneg v nedeljo znova pod 600 metri
Meja sneženja se bo danes dvignila nad 2000 metrov, pod to mejo se bo sneg tajal in dodatno prispeval h količini vode. V petek do večera se bo že spustila na okoli 1400 metrov, v noči na soboto pa pod 600 metrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje