Prepoved vgradnje plinskih kotlov velja za stanovanjske novogradnje, za katere je vloga za gradbeno dovoljenje oddana po 1. januarju. Na vladi so ob sprejemu zakona pojasnili, da želijo postopno omejiti rabo zemeljskega plina za ogrevanje stavb, saj od tega energenta ne kaže biti pretirano odvisen, tudi s cenovnega vidika ne.
"Ta predpis je nekako komplementaren temu, da mi s subvencijami spodbujamo brezogljično ogrevanje stavb in ne spodbujamo tehnologij, ki ne uporabljajo fosilnih goriv za ogrevanje stavb," je pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen.
Omejitve ostajajo tudi za koncesije za distribucijo zemeljskega plina. Za nove so pogoji strogi, obstoječe pa bo mogoče podaljšati, in sicer tudi večkrat, če bo za to zainteresiran delež uporabnikov, četudi le majhen. Novost za novogradnje medtem prinaša tudi prenovljeni pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah. Ta več ne prepoveduje vgradnje električnih bojlerjev in drugih električnih grelnih naprav ne v obstoječih ne v novih stavbah.
Kot je pojasnil minister za naravne vire in prostor Jože Novak, pa še zmeraj velja, da se morajo projektanti in investitorji pri novih stavbah ali temeljitih rekonstrukcijah približati načelu tako imenovane skoraj ničenergijske stavbe. "Projektanti bodo morali skupaj z investitorjem najti ustrezne rešitve. Pri novogradnjah v kombinaciji oboja, to se pravi izolacije stavbe in naprav za ogrevanje, za pripravo tople sanitarne vode, prezračevanje in drugih elementov. Na kakšen način pa je odvisno od tehničnih tehnoloških možnosti pri vsaki obstoječi stavbi."
Pristojni opozarjajo tudi na možnost pridobitve subvencij Ekosklada za izboljšanje in zamenjavo naprav za ogrevanje. Socialno šibkejši lahko pridobijo velik delež nepovratnih sredstev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje