Dežnike na plano. Foto: EPA
Dežnike na plano. Foto: EPA
Vreme
Snežna odeja se je v preteklih dneh na osončenih legah čez dan ojužila, ponoči pa pomrznila. V osojah je zaradi suhega zraka sneg ostal slabo preobražen, v visokogorju tudi suh ali pomrznjen. V Julijskih Alpah je na 2500 m do okoli 340 cm snega, na 1500 m pa do okoli 130 cm. Drugod po naših gorah je na 1500 m okoli 20 cm snega. Tanka snežna odeja sega v osojah ponekod do nižin, prisojna pobočja pa so večinoma kopna tudi nad 1000 m nadmorske višine, poroča Arso. Razmere se bodo v teh dneh temeljito spremenile. Foto: EPA

V ponedeljek čez dan bo po mokri noči v severovzhodnih krajih spet manj oblačno in večinoma suho. Drugod bo oblačno, občasno bo rahlo deževalo, pogosteje v zahodnih krajih. Jugozahodni veter bo nekoliko oslabel. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, ob morju 10, najvišje dnevne od 8 do 14, v vzhodnih krajih do 17 stopinj Celzija.

Meja sneženja bo v zahodni Sloveniji na okoli 1300 metrih nadmorske višine, drugod na okoli 1500 m.

V torek bo pretežno oblačno, predvsem v zahodni, osrednji in južni Sloveniji bo občasno rahlo deževalo. Pihal bo jugozahodni veter. V sredo bo dež znova zajel vso Slovenijo.

Sicer pa na agenciji za okolje tradicionalno natančno spremljajo, kakšna zima je (skoraj) za nami. V večjem delu Slovenije je bila sicer toplejša kot v dolgoletnem povprečju; največji odklon so zaznali v Prekmurju, kjer je presegel 1 stopinjo Celzija, v visokogorju in delu Posočja povprečja niso dosegli, drugod po državi pa se je odklon gibal med 0 in 1 stopinjo C.

V zimi 2010/11 je bilo v večjem delu države več sončnega vremena kot v dolgoletnem povprečju. Presežek je večinoma znašal do 20 %, v osrednji Sloveniji pa je bil večji od petine; v visokogorju, Posočju ter v Pomurju je bilo trajanje sončnega obsevanja podpovprečno.

Povprečna temperatura zraka v zimi 2010/11 je po vsej državi presegla dolgoletno povprečje, le v visokogorju je bila za spoznanje pod običajnimi vrednostmi. Odkar potekajo meritve, je z izjemo visokogorja še vedno najtoplejša zima 2006/07, najhladnejša pa 1962/63.