Računsko sodišče opozarja, da je nadzor na podoročju odlaganja gradbenih odpadkov nezadosten. Inšpektorat RS za okolje in prostor namreč nadzor opravlja le na podlagi prijav, ne pa na podlagi letnih načrtov dela. Foto: MMC RTV SLO
Računsko sodišče opozarja, da je nadzor na podoročju odlaganja gradbenih odpadkov nezadosten. Inšpektorat RS za okolje in prostor namreč nadzor opravlja le na podlagi prijav, ne pa na podlagi letnih načrtov dela. Foto: MMC RTV SLO

Po besedah vrhovnega državnega revizorja Sama Jereba je bilo ministrstvo za okolje in prostor pri sanaciji odlagališč starih bremen industrijskih odpadkov in nedovoljenih odlagališč gradbenih odpadkov v obdobju od leta 2004 do leta 2008 neuspešno in neučinkovito, saj si pri sanacijah odlagališč gradbenih odpadkov ni zastavilo niti ciljev niti ni izvajalo nobenih aktivnosti, ki bi vodile do izvedbe sanacij nedovoljenih odlagališč tovrstnih odpadkov.

Nadzor le na podlagi prijav je nezadosten
Kot še opozarja sodišče, je nezadosten tudi nadzor na podoročju odlaganja gradbenih odpadkov. Inšpektorat RS za okolje in prostor namreč nadzor opravlja le na podlagi prijav, ne pa na podlagi letnih načrtov dela.

Pri saniranju odlagališč starih bremen industrijskih odpadkov ministrstvo ni doseglo cilja, določenega v resoluciji nacionalnega programa varstva okolja, ki predvideva izvedbo sanacij odlagališč starih bremen industrijskih odpadkov (Pesnica, Bohova, Studenci, Globovnik in Metava) najpozneje do konca leta 2008.

Od petih odlagališ (delno) sanirani le dve
Od petih lokacij starih bremen industrijskih odpadkov se je izvajala le sanacija odlagališča gudrona v Pesnici, na odlagališču Metava pa so se izvajale nekatere aktivnosti za ureditev odlagališča. "Na odlagališču Pesnica, kjer je bil znan povzročitelj, ki bi moral sam financirati sanacijo, je ministrstvo sofinanciralo izvajanje sanacije v višini 5,1 milijona evrov," je še poudaril Jereb.

Poleg tega ministrstvo ni vzpostavilo sistema ravnanja z industrijskimi odpadki, ki bi preprečeval nastajanje novih bremen industrijskih odpadkov, saj v obdobju od leta 2004 do leta 2008 16 industrijskim odlagališčem izmed 23 Agencija RS za okolje še ni izdala ustreznih odločb, sedmim pa je veljavnost potekla konec leta 2007 oz. konec leta 2008.

Ministrstvo čaka "delovno poletje"
Računsko sodišče je za odpravo ugotovljenih nesmotrnosti od ministrstva zahtevalo izvedbo popravljalnih ukrepov v roku 90 dni in podalo več priporočil za izboljšanje poslovanja pri ravnanju z omenjenimi odpadki. "Ministrstvu smo naložili vrsto ukrepov, tako da bo imelo precej dela čez poletne počitnice," je še pojasnil Jereb.