V raziskavi so v čebelje panje namestili prenosne telefone, ki so jih sprožili dvakrat na dan za petnajst minut. Po treh mesecih so ugotovili, da so čebele prenehale nabirati med, matica je znesla za polovico manj jajčec, koliko je običajno, čebelja družina se je zmanjšala za tretjino.
Kaj je krivo za CCD?
V Veliki Britaniji je lani število čebel upadlo za 17 odstotkov, v Sloveniji za 25 odstotkov, v ZDA pa kar za 30 odstotkov. Varoza (parazitska bolezen), pesticidi v kmetijstvu in podnebne spremembe naj bi bili krivi za množične pomore čebelj, ki so ga strokovnjaki opisali z izrazom: "sindrom razsutja kolonije" (CCD).
Z upadanjem števila čebel ni ogrožena samo pridelava medu, temveč predvsem opraševanje rastliln, saj čebele oprašijo do 90 odstotkov poljščin za pridelavo hrane. Andrew Goldsworthy, biolog z britanskega Imperialnega inštituta, je že pred časom preučeval biološki vpliv elektromagnetnih polj.
Rešitev s spremembo frekvenc
Po njegovem mnenju so čebele res lahko prizadete zaradi brezžičnih omrežij, saj naj bi ta vplivala na čebelji pigment, ki se imenuje kriptokrom. "Živali, prevsem žuželke, uporabljajo kriptokrom za navigacijo," trdi Goldsworthy, ki je britanskemu regulatorju brezžičnih omrežij OFCOM že priporočil spremembno frekvenc, kar bi zmanjšalo zmedenost čebel in preostalih žuželk.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje