Medtem ko so s hrvaške obale in tudi s severnega Jadrana že pred časom poročali o pomorih leščurjev zaradi napada zajedavca, raziskovalci slovenskega morja tega do zdaj niso opazili oz. potrdili. So pa predvidevali, da če se bodo pomori leščurjev zaradi napada zajedavca začeli tudi pri nas, bo to pri nas konec poletja in na začetku jeseni. "Tako da bo zdaj treba spremljati, kaj se dogaja in v kakšnem obsegu," je dejal raziskovalec Borut Mavrič.
Že novembra lani so slovenski raziskovalci preventivno preselili 75 leščurjev iz Portoroškega zaliva v Škocjanski zatok. Spomladi so ugotavljali, da je stanje te populacije dobro, kakšno je njihovo stanje zdaj, pa trenutno ni znano. Poleti namreč zaradi gnezditev ptičev niso bili v Škocjanskem zatoku. Razmere bodo znova pregledali na začetku septembra, je napovedal. Italijanski kolegi so že pred časom v severnem Jadranu tudi s testiranji potrdili prisotnost smrtonosnega zajedavca, ki so ga v Sredozemlju, edinem bivalnem okolju leščurja, prvič odkrili konec poletja 2016, in sicer v Španiji.
Za omenjenega zajedavca, ki je iz roda haplosporidium, je do zdaj znano, da načeloma ne povzroča pogina, kadar je temperatura vode nizka, torej v zimskih mesecih, ampak se pomori pojavijo z višanjem temperature vode. Smrtnost prizadetih leščurjev pa je skorajda 100-odstotna. Veliki leščur (pinna nobilis) je zavarovana vrsta školjke in je sredozemski endemit. Je največja školjka v Sredozemlju, zraste lahko do 1,2 metra. Najvišje poznane gostote naseljenosti leščurja so prav ob slovenski obali, v morskih travnikih, do globine od šest do osem metrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje