Podatki, ki jih bo zagotovil sistem, bodo po navedbah Evropske komisije omogočili boljše razumevanje površja Zemlje, njene atmosfere in njenih oceanov. Foto: EPA
Podatki, ki jih bo zagotovil sistem, bodo po navedbah Evropske komisije omogočili boljše razumevanje površja Zemlje, njene atmosfere in njenih oceanov. Foto: EPA
Nikolaj Kopernik
Sistem je ime dobil po zvezdoslovcu Koperniku.

Kopernikus se izvaja v partnerstvu med Evropsko komisijo, Evropsko vesoljsko agencijo (Esa) in državami članicami EU-ja. V letošnjem letu naj bi projekt končal z raziskovalno in razvojno fazo ter prešel v poskusno in predoperativno fazo.

S sistemom do boljšega razumevanja površja Zemlje
Podatki, ki jih bo zagotovil ta sistem, bodo po navedbah Evropske komisije omogočili boljše razumevanje površja Zemlje, njene atmosfere in njenih oceanov. Poleg tega bodo prispevali k boljšemu upravljanju naravnih virov, nadzoru nad kakovostjo zraka in voda, prostorskemu načrtovanju, učinkovitejšemu izvajanju kmetijskih dejavnosti in spodbujanju obnovljivih virov energije.

S pomočjo tega sistema naj bi se v Uniji bolje spoprijeli z okolijskimi in varnostnimi krizami. Varnost prebivalstva naj bi sistem okrepil tudi z zgodnjim opozarjanjem na naravne nesreče, prispeval pa naj bi tudi k dolgoročnemu razumevanju podnebnih sprememb skozi oblikovanje bolj natančnih modelov.

Okrepil naj bi vlogo Unije na okolijskem področju
Uporabljale jih bodo predvsem okolijske agencije, lokalne, pokrajinske in državne oblasti ter organizacije za civilno zaščito. Njegov namen ni nadomestiti obstoječe evropske zmogljivosti na tem področju, ampak jih želi bolje povezati in dopolniti ter okrepiti vodilno vlogo EU-ja na okolijskem področju.

"Tako kot je Nikolaj Kopernik odigral odločilno vlogo pri boljšem razumevanju našega sveta, bo opazovalni sistem pripomogel k reševanju našega planeta. Gre tudi za zelo konkreten prikaz tehnološke zmogljivosti in usposobljenosti evropske vesoljske industrije," je povedal evropski komisar za podjetništvo in industrijo Günter Verheugen v okviru Foruma GMES (staro ime za sistem EU-ja za globalno spremljanje okolja in varnosti), ki je v organizaciji komisije in francoskega predsedstva EU-ju potekal v Lilleu.

Ime po Koperniku - "pravem Evropejcu"
Na komisiji odločitev za ime Kopernikus pojasnjujejo tudi s tem, da Kopernik ni bil le slaven zvezdoslovec, ki je veliko prispeval k napredku astronomije, ampak tudi pravi Evropejec. V njem se je pretakala tako nemška kot poljska kri, deloval in študiral pa je v različnih delih stare celine.