Kakovostna voda omogoča zagotavljanje zdravega okolja za ljudi v mestih in na podeželju, s tem pa se izboljšuje zdravje ljudi. Ker je voda vir življenja, bi morala biti skrb namenjena predvsem ohranjanju vseh njenih oblik, pa tudi kakovosti.
Slovenija med z vodnimi viri najbogatejšimi državami Evrope
Slovenija se uvršča med z vodnimi viri najbogatejše države v Evropi. V slovenskih rekah in potokih se na leto pretoči okoli 34 milijard kubičnih metrov vode, kar na prebivalca pomeni skoraj štirikrat več, kot je evropsko povprečje.
Največ vode na prebivalca načrpajo na Irskem in v Bolgariji (100 kubičnih metrov na leto), v Sloveniji je bilo načrpanih okoli 83 kubičnih metrov na prebivalca, najmanj vode pa so načrpali v Latviji, le šest kubičnih metrov na prebivalca, kažejo podatki Evropskega statističnega urada iz leta 2007. Večino (97 odstotkov) vode iz javnega vodovoda v Sloveniji načrpamo iz podzemnih virov. Zaradi slabe kakovosti se je za oskrbo s pitno vodo iz površinskih voda načrpa vedno manj.
Največ vode porabijo gospodinjstva na Cipru, to je 94 kubičnih metrov na člana na leto, na Finskem 78, v Italiji pa 74. V Sloveniji posameznik povprečno porabi okoli 60 kubičnih metrov vode na leto, najmanj pa je porabijo v Latviji, Litvi in na Malti. Največ vode porabijo Ljubljančani, sledijo Velenjčani, Kranjčani. Najmanj vode porabijo Slovenjgrajčani.
V Sloveniji na čistilne naprave priključena polovica prebivalstva
Na čistilne naprave je priključenih okoli 70 odstotkov prebivalcev Evropske unije. Najvišji je delež na Nizozemskem (99 odstotkov), na čistilne naprave pa je priključenih tudi 90 odstotkov Špancev, Nemcev, Italijanov in Avstrijcev. Po podatkih iz leta 2007 je v Sloveniji delež 48-odstoten, najmanjši pa je delež na Malti, kjer je na čistilno napravo priključenih le 13 odstotkov ljudi.
Leta 2009 so k odpadni vodi, zbrani v javnih kanalizacijskih sistemih, gospodinjstva prispevala 38 odstotkov, industrija 10,4 odstotka, kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo manj kot odstotek, storitvene dejavnosti pa 5,5 odstotka. 46 odstotkov vseh odpadnih voda predstavljajo druge vode, med katere spadajo tudi padavinske in zaledne vode.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje