Koroški kmetje so pred približno dvema letoma v prepričanju, da gre za apno, s katerim sicer izboljšujejo kakovost kmetijskih zemljišč, od za zdaj uradno neznanih prevoznikov kupili in po svojih zemljiščih raztrosili s težkimi kovinami onesnaženo industrijsko sadro. Ob izbruhu afere so nekateri sadro še hranili na kupih, ki do danes niso bili odstranjeni.
Okoljska inšpekcija je najprej, v letu 2022, odločbe za odstranitev kupov sadre naložila šestim zasebnikom, lastnikom zemljišč, kjer je bila sadra odložena. Razen enega so se takrat vsi pritožili.
Nato je drugostopenjski organ po pritožbah lastnikov zemljišč zadevo vrnil inšpektoratu v ponovni postopek z napotilom, da se preveri in ugotovi izvirni povzročitelj odpadkov.
"Iz zbranih dokazov, dejstev, dokazil ter zaslišanj v ugotovitvenem postopku smo zaključili, da je Steklarna Rogaška izvirni povzročitelj odpadka – sadre, št. odpadka 10 11 20, odložene na kmetijska zemljišča na Koroškem," so pojasnili na Inšpektoratu RS za okolje in energijo.
Navedli so, da Steklarna Rogaška v času zaznavanja odlaganja sadre na kmetijska zemljišča na Koroškem ni izpolnjevala ali zagotovila pogojev za sadro kot stranski produkt, zato je bila sadra odpadek.
Steklarna Rogaška je zadnji imetnik sadre
Rogaška steklarna, ki je v lasti finske skupine Fiskars, je tudi zadnji imetnik tega odpadka oz. sadre, ker je ni oddala z evidenčnim listom zbiralcu, obdelovalcu odpadkov, ali trgovcu ali posredniku, ki sprejmeta odpadke v fizično posest. Zato ji je inšpekcija zaradi nenadzorovanega ravnanja z omenjenim odpadkom z odločbo naložil, da mora zagotoviti obdelavo in predložiti dokazila o obdelavi sadre, odložene na omenjenih zemljiščih.
Skupno je inšpekcija za okolje z odločbo, izdano 24. januarja letos, Steklarni Rogaška odredila, da mora do 10. aprila letos zagotoviti obdelavo in predložiti dokazila o obdelavi za 358 kubičnih metrov odpadne sadre, ki se nahaja na Viču v občini Dravograd ter na treh lokacijah v slovenjgraški občini, in sicer v katastrskih občinah Šmartno pri Slovenj Gradcu, Golavabuka in Dobrava.
Steklarna Rogaška se je na odločbo pritožila, so še navedli na inšpektoratu.
Z zadevo se je sicer ukvarjalo več inšpektoratov oz. institucij. Med drugim so kriminalisti Policijske uprave Celje preiskavo zaključili lani poleti, ko so sporočili, da so na Okrožno državno tožilstvo v Slovenj Gradcu podali kazensko ovadbo za osem kaznivih dejanj obremenjevanja in uničevanja okolja zoper pet fizičnih in dve pravni osebi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje