Gre za samca, ki sta nekoliko starejša, kar naj ne bi povzročalo večjih težav. "Risi so v naravi načeloma samotarji, torej ne bivajo v skupinah, a naša ograda je dovolj velika, da si bo lahko vsak od risov našel svoj prostor, kjer bo v miru bival," je dejala Ana Bordjan iz ljubljanskega živalskega vrata.
Pod člankom si lahko ogledate prispevek Mojce Recek iz oddaje O živalih in ljudeh, ki jo lahko na TV Slovenija 1 spremljate vsako soboto popoldne. Podrobnejši spored tukaj.
Najprej privajanje, nato trening
Seveda risov ne gre kar takoj spustiti skupaj, potrebno jih je postopoma privajati na novo okolje in družbo. "Najprej jima bomo dali nekaj časa, da se navadita na nove prostore, na nove živali, na nove vonjave in na nove ljudi. Potem pa bomo postopoma začeli trening, da bomo lahko rise premikali z enega prostora v drugega," je dejala Bordjanova in dodala: "To je naš prvi cilj, da bomo lahko vse kletke primerno očistili in pregledali. V drugi fazi pa jih bomo začeli navajati na to, da bodo prepoznali signal, ki bo pomenil 'pridite k nam'. Ta signal bomo potrebovali, ko bomo rise spustili v veliko ogrado, da bodo sploh prišli potem nazaj v notranje prostore."
Risa zdrava in v zelo dobri kondiciji
Nova risa sta brez težav oziroma večjega stresa preživela prevoz v Ljubljano. "Osebno sem zelo zadovoljen, ker je vse potekalo brez zapletov. Vidi se, da sta zelo mirni živali, prevoz sta prestali brez kakšnih izjemno stresnih situacij. Sam trening za prevoz je potekal na ta način, da so nekaj časa trenirali, da pridejo v kletko, da jim ni bilo treba uporabiti anestetikov," je dejal vodja veterinarske službe v ljubljanskem živalskem vrtu Pavel Kvapil, ki veliko možnosti za klinični pregled živali ni imel, saj ju lahko pregleduje le v anesteziji. "Vendar imata primerno telesno težo okoli 23 kilogramov, videti sta v zelo dobri kondiciji in sta tudi zelo prijazna," je še poudaril.
Trening poteka s klikerjem
Risa Rožnika, ki je v slovenski javnosti zaslovel ob lanskem žledolomu, že dalj časa navajajo na bivanje z drugima risoma. "V bistvu ga že zadnje pol leta intenzivno treniramo vsak dan. Treniramo ga popoldan, ker so risi nočne živali, saj jedo ponoči. Mi smo ta čas prestavili na okrog dveh, treh popoldan. Zdaj smo ga sicer proti dopoldnevu bližali zaradi selitve, a na žalost nam ga še ni uspelo preseliti, ker dopoldne ne sodeluje. Dejansko je takrat sit. Treniramo ga, navajamo ga na boks, ki je zdaj v kletki že štiri mesece. Vanj smo ga že brez težav zaprli, a poudarjam - v popoldanskem času," je povedal oskrbnik v ljubljanskem živalskem vrtu Jan Kuhar in pojasnil, da trening poteka s klikerjem: "Uporabljamo kliker. Kliknemo takrat, ko žival naredi tisto, kar hočemo, in jo potem za to nagradimo. Kliker trening traja kar dolgo, je pa s tem zelo utrjeno to znanje - se pravi, žival dejansko ve, kaj hočemo od nje. Ne gre pa tule za silo."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje