Povpraševanje po premogu naj bi začelo upadati do konca desetletja. Foto: Reuters
Povpraševanje po premogu naj bi začelo upadati do konca desetletja. Foto: Reuters

Po podatkih Mednarodne agencije za energijo (IEA) so porastu cen plina po ruski invaziji v Ukrajini leta 2022 sledili rekordna proizvodnja in trgovanje s premogom ter proizvodnja energije s premogom.

IEA je sporočil, da bo poraba premoga do konca leta dosegla rekordnih 8,77 milijarde ton, skoraj tolikšna pa bi lahko ostala do leta 2027, poroča Guardian.

Agencija s sedežem v Parizu porast porabe premoga pripisuje elektrarnam, predvsem na Kitajskem, ki porabi za 30 odstotkov več premoga kot preostali svet skupaj.

Medtem je vrhunec proizvodnje energije s premogom v razvitih gospodarstvih, kot so ZDA in EU, že minil, pravi IEA, ki napoveduje upad tovrstne proizvodnje energije letos za pet odstotkov v ZDA in 12 v EU-ju.

V Združenem kraljestvu so proizvodnjo elektrike s premogom že končali septembra, ko je prenehala delovati zadnja elektrarna na premog v državi, in sicer v Nottinghamshiru.

Na Kitajskem pa naj bi povpraševanje po premogu v letošnjem letu naraslo za en odstotek. Poraba naj bi dosegla 4,9 milijarde ton, kar je po podatkih IEA-ja tudi rekord.

Večje povpraševanje po premogu, za več kot pet odstotkov, naj bi bilo tudi v Indiji, kjer bo poraba dosegla 1,3 milijarde ton.

V prihodnjih treh letih naj bi porabo premoga omejevalo napovedano večje pridobivanje elektrike iz obnovljivih virov, čeprav bo v državah v razvoju potreba po elektriki večja, pravijo v IEA-ju. Do konca desetletja pa naj bi se povpraševanje po premogu začelo zmanjševati.