Tresenje tal je povzročilo samo gmotno škodo. Foto: EPA
Tresenje tal je povzročilo samo gmotno škodo. Foto: EPA

Potres je imel epicenter 60 kilometrov pod morjem v bližini letovišča Nusa Dua, jugozahodno od Balija, a ni bil dovolj močan, da bi sprožil večji cunami, zato oblasti niso izdale nevarnosti pred cunamijem. Tresenje tal so čutili tudi na otokih Java in Lombok, ki sta od Balija oddaljena več sto kilometrov.

V potresu je bilo poškodovanih najmanj 50 ljudi, ki so jih zaradi poškodb že oskrbeli, nastala pa je tudi znatna gmotna škoda. Poškodovane so bolnišnice, šole in vladna poslopja, škoda pa je vidna tudi na drugih poslopjih.

Med prebivalci in turisti velika panika
Zaradi močnega tresenja stavb je potres tako med lokalnim prebivalstvom kot med turisti povzročil veliko paniko. Najhuje je bilo v turističnem kraju Kuta, kjer so se tla tresla kar nekaj minut. "Nastala je panika, vsi so tekli iz poslopij. Ko smo se vrnili v pisarne, smo videli razpoke na stenah in odpadel omet," je za agencijo APF povedal Endro Tjahjono iz meteorološkega urada.

"Na stotine ljudi je bežalo na ulice, nastal je popoln kaos. Številni ljudje so se skušali odpeljati z avtomobili in motorji, tako da je nastal še zastoj," je povedal eden izmed prebivalcev Kute. "Del stene na enem izmed supermarketov se je zrušil, na tla so padale opeke. Številne stavbe so močno poškodovane, šipe na oknih pa so popokale," je še dodal.

Panika je nastala tudi na plažah Kute, kjer stojijo številni hoteli, saj so turisti, pa tudi hotelski uslužbenci, bežali na prosto. "Bilo je precej kaotično. Turisti so se vsuli na prosto in kričali," je za APF povedal eden izmed zaposlenih v hotelu.

Indonezija na potresnem območju
Indonezija leži na tihomorskem "ognjenem krogu", kjer srečevanje in premikanje tektonskih plošč povzroči visoko potresno aktivnost, zato potresi na tem delu sveta niso redkost. Oktobra lani je močan potres sprožil visok cunami na obali Sumatre, kjer je umrlo najmanj 300 ljudi.