Foto: Reuters
Foto: Reuters

Minister Murat Kurum je predstavil krizni načrt spopadanja s sluzjo, ta naj bi rešil morje.

Debela zdrizasta plast organske snovi se je razširila po morju južno od Carigrada in predstavlja resno grožnjo morskemu življenju in ribiški industriji.

Pristanišča, zalivi, obala in večje zaplate morja so popolnoma prekriti z nadležno, sivkasto snovjo, pri čemer jo je en del tudi že potonilo pod gladino in je tako zadušilo živelj na morskem dnu.

Foto: AP
Foto: AP

"Upamo, da bomo s skupnimi močmi s kriznim načrtom lahko zaščitili našo Marmaro," je dejal Kurum na krovu ladje za pomorske raziskave, ki jemlje vzorce sluzaste snovi.

"V roku treh let bomo sprejeli vse potrebne korake in izvedli projekte, ki bodo rešili ne le našo sedanjost, ampak tudi skupno prihodnost," je dejal Kurum in dodal, da bo podrobnosti načrta razkril v kratkem.

Erdogan krivi Carigrad

Po navedbah znanstvenikov so podnebne spremembe in onesnaženje pripomogli k množitvi organske snovi, ki vsebuje vrsto mikroorganizmov in se razbohoti, kjer se v morsko vodo izliva več odplak.

Turški predsednik Tayyip Erdogan za izbruh sluzi krivi neprečiščeno odpadno vodo iz velemest, kot je Carigrad, kjer živi 16 milijonov ljudi, in se zavezal, da bo "očistil morja sluzaste nadloge".