Od skupno 18 smrtnih žrtev so jih 16 potrdili v Jablanici, dve pa v bližnjem Konjicu. Omenjena kraja v osrednjem BiH-u sta bila v poplavah najbolj prizadeta. Ob tem v Konjicu iščejo najmanj tri prijavljene pogrešane osebe, v Jablanici pa štiri.
Reševalne ekipe se morajo pri iskanju prebijati skozi ruševine, ki so ponekod še vedno pod vodo, saj je z manjšimi presledki deževalo še ves konec tedna. Več kot deset vasi na območju Konjica po poročanju Radiotelevizije BiH-a (BHRT) še vedno ni dobilo pomoči zaradi obsežne škode na cestah. Težko dostopni ali nedostopni so zlasti nekateri višje ležeči zaselki.
Ob tem so oblasti v BiH-u za zahod, vzhod in sever Hercegovine ter za del Osrednjebosanskega kantona danes izdale novo oranžno opozorilo zaradi padavin. Danes in v torek naj bi bilo sicer stanje stabilno, vremenoslovci pa obilne padavine znova pričakujejo v noči na sredo, zato v hidrometeorološkem zavodu BiH-a svarijo prebivalce prizadetih območij, naj bodo pripravljeni.
Preiskava kamnoloma
Tožilstvo v Mostarju je zaradi poplav in plazov oblikovalo posebno preiskovalno skupino, ki bo preiskala morebitno vlogo človeškega dejavnika v tragediji, zlasti v povezavi s kamnolomom v Donji Jablanici, ki naj bi prispeval h katastrofi.
"Imenovana je posebna skupina, ki bo obravnavala zadevo. Policija v Hercegovsko-neretvanskem kantonu pod nadzorom tožilstva preverja navedbe in informacije z namenom razjasnitve vseh okoliščin, v katerih se je ta tragedija zgodila, s posebnim poudarkom na morebitni odgovornosti in vlogi človeškega dejavnika, predvsem v povezavi z delovanjem kamnoloma na prizadetem območju," so sporočili iz tožilstva v Mostarju.
Kot so povedali, so se zaposleni na tožilstvu takoj po obvestilu o "strašni tragediji", ki je prizadela zlasti kraja Donja Jablanica in Konjic z okolico, odpravili na teren in "izvedli vse potrebne ukrepe v okviru svojih pristojnosti".
Predsednica vlade Hercegovsko-neretvanskega kantona Marija Buhač je dejala, da je zahtevala vso dokumentacijo, povezano s kamnolomom nad Donjo Jablanico. Med prebivalci je bilo namreč slišati številne kritike, nekateri pa so ga tudi okrivili za hudo katastrofo, saj se je iz kamnoloma na naselje usula ogromna količina kamenja in odpada.
Buhač je ob tem dejala, da vlada Hercegovsko-neretvanskega kantona ni izdala nobenega dovoljenja za delovanje kamnoloma, ki naj bi bil že več let zaprt, vendar je ob tem po poročanju tamkajšnjih medijev deloval nezakonito.
Po njenih besedah so oblikovali skupino za oceno nastale škode in stroškov sanacije in da je med prioritetnimi nalogami za vlado poleg pomoči najhuje prizadetim tudi ponovno odprtje cestne povezave med Mostarjem in Jablanico. Dodala je, da bodo stroški sanacije in obnove izredno visoki, zato bo kantonu na pomoč morala priskočiti vlada Federacije BiH-a.
Cedilnik: Vse manj upanja, da bi našli preživele
Na terenu sta poleg domačih tudi reševalni ekipi iz Hrvaške in Srbije, prispel je tudi konvoj iz Slovenije z mehanizacijo in reševalnimi ekipami. Slovenska ekipa, ki jo sestavlja 16 vozil s 46 pripadniki civilne zaščite in reševanja ter šest psov, je že začela iskanje pogrešanih.
Pristojne oblasti BiH-a so po njihovih navedbah osem članov slovenske ekipe za tehnično reševanje napotile v bližino Buturović Polja na območju občine Konjic. Med njimi so trije vodniki z dvema psoma in pet pripadnikov logistične podpore ter podpore za informacijsko in komunikacijsko tehnologijo.
Vodja ekipe slovenskih reševalcev Aleš Cedilnik je za STA popoldne dejal, da se je ekipa z Buturović Polja že vrnila. Zdaj čakajo na odločitev, kje bodo nadaljevali iskanje. Na tem območju so slovenski reševalci, ki so bili tam s kolegi iz Hrvaške in BiH-a, po njegovih besedah danes našli eno truplo.
Cedilnik je razmere na terenu opisal kot "zelo specifične". "Poplave so se zgodile zaradi velike količine dežja, te pa so povzročile dodatne težave, kot so zrušenje objektov, cest, zdrsi zemljine," je pojasnil in dodal, da so bili ponesrečenci ne samo zasuti, ampak tudi prekriti z muljem. Dodal je, imajo reševalci med drugim težave z dostopom do lokacij, zdrsi zemljine oz. s prehodnostjo na terenu in z vdori nasutega terena.
Razmere so po njegovih besedah zahtevne, a obvladljive. Upanje, da bi še našli preživele, pa "zmeraj obstaja, so pa z vsako uro manjše možnosti za preživetje".
Kot so še dodali slovenski reševalci, sodelovanje z lokalnimi oblastmi in mednarodnimi enotami, ki so bile v BiH-u napotene tudi prek evropskega mehanizma za civilno zaščito, poteka zelo učinkovito.
Z evropskim mehanizmom za civilno zaščito bodo reševalce, opremo ali humanitarno pomoč v BiH-u poleg Slovenije, Hrvaške in Srbije poslale tudi Albanija, Severna Makedonija, Črna gora, Poljska, Slovaška in Turčija, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Ob tem so oblasti za zahod, vzhod in sever Hercegovine ter za del Osrednjebosanskega kantona izdale novo oranžno opozorilo zaradi padavin, poroča portal N1 BiH. Danes in v torek naj bi bilo vreme stabilno, vremenoslovci pa obilne padavine znova pričakujejo v torek pozno zvečer in v noči na sredo, zato v hidrometeorološkem zavodu BiH-a svarijo prebivalce prizadetih območij, naj bodo pripravljeni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje