Analiza ICCI-ja kaže, da je dvig morske gladine za en meter neizogiben v približno stotih letih, lahko pa bi se zgodil že do leta 2070. Foto: Reuters
Analiza ICCI-ja kaže, da je dvig morske gladine za en meter neizogiben v približno stotih letih, lahko pa bi se zgodil že do leta 2070. Foto: Reuters

Po poročanju Guardiana znanstveniki opozarjajo, da je nevarnost ironična, saj bo morska gladina naraščala kot posledica podnebnih sprememb, ki nastajajo prav zaradi uporabe fosilnih goriv, kot je nafta. Dodajajo, da bi zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov s prehodom na obnovljive vire energije zaustavilo globalno segrevanje in prineslo zanesljivejšo energijo.

Trinajst pristanišč z največjim prometom supertankerjev bo močno poškodovanih zaradi meter višje morske gladine, kaže analiza mreže strokovnjakov in raziskovalcev na področju kriosfere oziroma območij zamrznjene vode.

Še posebej ogroženi sta pristanišči v Savdski Arabiji Ras Tanura in Janbu. Obe upravlja savdsko državno naftno podjetje Aramco, 98 odstotkov savdske nafte pa se izvozi prek teh dveh pristanišč.

Na seznamu ogroženih pristanišč so še tista v Houstonu in Galvestonu v ZDA, ki so največja proizvajalka nafte na svetu, v Združenih arabskih emiratih, na Kitajskem, v Singapurju in na Nizozemskem.

Analiza ICCI-ja (International Cryosphere Climate Initiative) kaže, da je dvig morske gladine za en meter neizogiben v približno stotih letih, lahko bi se pa zgodil že do leta 2070 ob morebitnem taljenju ledenih plošč, izpusti toplegrednih plinov pa se ne bi zmanjšali.

V naslednjem tisočletju ali dveh pa je verjetno neizogiben dvig morske gladine za tri metre. Najhitreje pa bi se lahko ta scenarij zgodil že na začetku 22. stoletja.

"Ironično je, da so ta pristanišča za naftne tankerje nižja od morske gladine, višje za en meter, in da morajo biti pozorna na te morebitne višje dvige morske gladine, do katerih prihaja zaradi nadaljevanja uporabe fosilnih goriv," je dejala direktorica ICCI-ja Pam Pearson.

Dvig morske gladine je najpomembnejša dolgoročna posledica podnebne krize, saj se spreminja zemljevid sveta, prizadeta pa bodo velika mesta po svetu, od New Yorka do Šanghaja. A vlade po svetu ne upoštevajo osnovnih informacij, ki jih zagotavljajo znanstveniki, je opozorila Pearson.

Stopnja dviga morske gladine se je v zadnjih 30 letih podvojila, še opozarjajo v ICCI-ju, dvig pa bo prizadel vse obalne države, tudi tiste, ki ovirajo prizadevanja za razogljičenje.