Evropska komisija je leta 2020 projekt LIFE Beaver, ki ga izvajajo na Inštitutu za ohranjanje naravne dediščine Lutra, uvrstila med 123 projektov za evropsko financiranje iz programa Life. Zanj je namenila 491.674 evrov ob pogoju, da v Lutri sami zagotovijo 124.000 evrov.
Lutra je po podpisu pogodbe s komisijo oddala vlogo za državno sofinanciranje na razpisu, na katerem se je ministrstvo za okolje in prostor zavezalo k financiranju lastne soudeležbe za projekte, izbrane v okviru programa Life.
Predstavnica ministrstva je nato februarja 2021 Lutro obvestila, da je ministrstvo denar za projekt zagotovilo in Lutri posredovalo predlog pogodbe o sofinanciranju. Pogodbo so uskladili 16. februarja tistega leta, a je minister Andrej Vizjak še vedno ni podpisal. Ob tem naj bi Lutra iz neuradnih virov izvedela, da tega niti ne namerava storiti, so pred dnevi sporočili iz krovne mreže slovenskih nevladnih organizacij CNVOS.
Na ministrstvu so ob tem pojasnili, da imajo glede sklenitve pogodbe o sofinanciranju resne zadržke, čeprav je Lutra glede na določila javnega poziva upravičena do 124.893 evrov državnega sofinanciranja. Ti so po eni strani pogojeni s stanjem te zavarovane vrste v naravi in nastalo potrebo po ustreznem (pre)oblikovanju politike do te živalske vrste. Ob tem pa navajajo tudi razloge, "ki so povezani s splošnim javnofinančnim stanjem in prioritetami, ki so trenutno usmerjene predvsem na spodbujanje projektov za zagon gospodarstva".
Vizjak organizaciji predlaga, naj "pridobi kaka sredstva tudi na trgu"
Andrej Vizjak je za TV Slovenija pojasnil, da pogodbe ne želi podpisati zato, ker mora ministrstvo premišljeno ravnati z davkoplačevalskim denarjem in financira le tiste naloge nevladnih organizacij, ki jih družba potrebuje. Raziskave v okviru projekta Živeti z bobrom, ki teče zadnji dve leti, zdaj po presoji ministra niso več potrebne in "niso v korist bobra, ampak v korist nevladne organizacije, ki ji predlagam, da pridobi kaka sredstva tudi na trgu, ne samo iz davkoplačevalskih virov".
Vodja inštituta Lutra Marjana Hönigsfeld Adamič je za TV Slovenija dejala, da je ministrova navedba popolnoma nepoznavalska in da jim že zdaj preživetje omogoča kombinacija dela na trgu in neprofitnih projektov. Ob tem opozarja, da so sami že prispevali 130.000 evrov za skoraj milijon evrov vreden projekt, od Evropske komisije so pa že pred časom prejeli pol milijona evrov: "Če projekta ne bomo mogli izpeljati, bomo morali Evropski komisiji vrniti vsa sredstva, ki so nam jih že dali in ki so že porabljena."
"Če je inštitut začel dejavnosti pred tem brez podpisa pogodbe, je to počel na lastno odgovornost in tveganje," odgovarja minister Vizjak.
V CNVOS-u sicer menijo, da se minister Vizjak Lutri maščuje, ker je bila to ena izmed nevladnih organizacij, ki je na upravnem sodišču dosegla začasno zamrznitev izdaje gradbenega dovoljenja za hidroelektrarno Mokrice. Vizjak očitke zavrača: "Kdor koli me pozna, ve, da nisem maščevalen človek. Če bi bilo to res v ozadju, potem ne bi nobene pogodbe sklenili, pa smo jo."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje