Vremenski ekstremi se kar vrstijo. Leta 2021 je bila pozeba, leto pozneje ekstremna suša in vročina, lani in letos pa obilne padavine. Od sadja so bile zelo na udaru češnje, zlasti zgodnje sorte, navaja specialistka za sadjarstvo in oljkarstvo na novogoriškem Kmetijsko-gozdarskem zavodu Nova Gorica, Urška Klančar: "Zaradi padavin, precej nizkih temperatur, vetra, v tistem obdobju tudi toče in sodre, je bila oplodnja posledično slabša. Poznejše sorte so jo odnesle boljše, cvetele so v nekoliko boljših razmerah in tudi pridelovalci poznejših sort so imeli boljši izkupiček."
Z breskvami je nekoliko drugače, obrodile so dobro, a so težave z obiranjem: "Kmetje s traktorji tako rekoč ne morejo v nasade, ker voda stoji med drevesi," doda Klančar.
Nič boljše ne kaže zelenjavi, dodaja specialistka za zelenjadarstvo Jerica Pučko Antolin:
"Pridelek bo definitivno slabši, to že lahko rečemo. Prvi nastavki bučk in vsega gnijejo, ker ni toplote, in se ne razraščajo. Pri beluših, katerih sezona se končuje, je 40–50 odstotkov izpada zaradi padavin. To pa še ni vse. Rizomi so v tleh, v vodi in tudi nastavek za naslednje leto je pod vprašajem."
Kmetje težko shajajo že v normalnih okoliščinah, kaj šele izrednih, dodaja Nevenka Peroša s kmetije v Sečoveljski dolini. "Lovimo vreme, da lahko sadimo. Biti moramo pripravljeni, s stroji in vsem, da izkoristimo vsak trenutek, ko je mogoče saditi. Tako je izredno težko kmetovati!" Nevenko Peroša skrbi, če bo kdo od mlajših v takih pogojih sploh še pripravljen prevzeti kmetijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje