"Kombinacija lakote, podhlajenosti in omočenosti bo povzročila, da jih bo mnogo poginilo. Vsi čakamo na to, da bi se čim prej otoplilo, da bodo žuželke spet v zraku, da bodo preživele lastovke lahko lovile in potem nadaljevale pot v bolj toplo afriško okolje," je za TV Slovenija v ponedeljek povedal Dušan Klenovšek iz Kozjanskega parka.
"Lastovke v primerih dolgotrajne ohladitve in dežja težje letijo, zaradi umika letečih žuželk, njihove glavne hrane, pa pogosto stradajo. V zavetju čakajo na izboljšanje razmer, nemalokdaj pa se tudi stiskajo druga k drugi, da tako ohranjajo telesno toploto," pa so se na družbenem omrežju Facebook odzvali pri DOPPS-u BirdLife Slovenia.
Obnemoglim lastovkam lahko pomagamo, opozarjajo na DOPPS-u, in sicer tako, da jate vedno pustimo na mestu, kjer jih najdemo, in jih ne preganjamo, saj z letenjem porabljajo nujno potrebo energijo. "Azil za prostoživeče živali se v takih primerih zelo hitro napolni, zato lahko manjšemu številu lastovk pomagamo tudi sami. Namestimo jih na suho in toplo, dodatno pa jim lahko ponudimo hrano – ličinke mokarjev (dostopni v bolje založenih trgovinah za hišne ljubljenčke)," so še zapisali.
Znižanje temperatur in obilne padavine
Tudi drugje po Evropi zaradi nenadnega znižanja temperature in obilnih padavin množično poginjajo ptice, zlasti selivke. Še posebej ogrožene so prav lastovke, ki se prehranjujejo z mrčesom in so ob dežju in hladu ostale brez hrane. Starejše in bolj izkušene ptice so pravočasno odletele v tople kraje, letošnji mladiči pa še niso odšli za njimi, zato iz Češke poročajo o stotinah poginulih lastovk.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje