Zavod za gradbeništvo bo ugotavljal, kako so neurje preživeli novi in kako stari objekti. Foto: MMC RTV SLO
Zavod za gradbeništvo bo ugotavljal, kako so neurje preživeli novi in kako stari objekti. Foto: MMC RTV SLO
Vlada pred načrtom obnove ostrešij

Kot je dejal minister za okolje Janez Podobnik, bodo občine do srede podpoldne posredovale grobe ocene škode, sam pa škodo ocenjuje na desetine milijonov evrov. Minister je pojasnil, da so ob analizi zadnjega neurja na srečanju obrtne, gospodarske in inženirske zbornice ugotovili, da so bili med vzroki za veliko škodo intenzivnost toče, močan veter in velika količina padavin v kratkem času.

Do četrkove seje vlade bodo prizadetim območjem pripravili strokovna priporočila, na kakšen način naj se lotijo popravila ostrešij, ter priporočila, kakšne kritine sodijo na posamezen objekt v posameznih območjih. Pri odstranjevanju azbestne kritine v obsegu več kot 300 kvadratnih metrov je treba upošetavati zakonodajo. Minister je sicer omenil tudi možnost dopolnitve nekaterih podzakonskih predpisov, v nekaj členih pa bodo dopolnili tudi uredbo o odstranjevanju azbestnih kritin.

Odlagališča azbestne kritine bo plačalo ministrstvo
Ministrstvo bo za vse prizadete občine pripravilo seznam odlagališč azbestne kritine ter pokrilo stroške. Sicer pa je minister Podobnik prepričan, da je treba gradnjo prilagoditi podnebnim spremembam ter poiskati najboljše projektantske in druge rešitve.

Na Gospodarski zbornici Slovenije bodo združili vsa potrebna znanja, da prispevajo k trajnejši klimatsko primerni gradnji, na obrtni zbornici pa so pripravili seznam krovcev in kleparjev, saj želijo v sanacijo vključiti krovce in kleparje iz vse Slovenije. Na inženirski zbornici pa opozarjajo na priporočila, ki vključujejo vrsto materialov, ki so potrebni za klimatsko prilagojeno gradnjo.

Na ekološki sklad po brezobrestno posojilo
Zavod za gradbeništvo bo na terenu ugotavljal, ali so se porušile konstrukcije, ki so bile stare in slabo narejene, ter kako so se obdržali novi objekti, ugotovitve pa bi bile lahko podlaga za priporočila ob sanaciji in novih gradnjah. Ekološki sklad pa je že popravil razpis za posojila z dvakratnika na trikratnik ocenjene škode ter znižal najmanjše možno posojilo na 1.500 evrov, najem posojila pa podaljšal na 31. oktober. Krediti so sicer brezobrestni in brez stroškov.

Vlada pred načrtom obnove ostrešij