Končne ocene škode neurja, ki je najbolj divjalo v Podravju in Pomurju, bodo narejene do 5. septembra. Škodo na kmetijskih površinah bodo dokončno ocenili do 10. septembra.
V ponedeljek bo prostovoljcev premalo
Na območju Haloz, Dravskega polja, Ptujskega polja in Slovenskih goric je že od sobote na terenu okoli tisoč gasilcev, ki so delno sanirali več kot 500 razkritih in razbitih ostrešij zgradb. Za pokrivanje poškodovanih streh so razdelili že 60 ton folije za prekrivanje, velika težava pa je, da gasilcev primanjkuje. Večina jih je prostovoljcev, kar pomeni, da jih bo v ponedeljek, na delovni dan, še manj.
Po ocenah je bilo v neurju samo v podravskih občinah poškodovanih več kot 3.300 objektov, med katerimi so nekateri popolnoma uničeni. Škoda na poljščinah pa še ni ocenjena, a je znano, da so nekatere kmetijske površine in vinogradi utrpeli popolno uničenje.
Na Kozjanskem nekateri še brez elektrike
Škodo odpravljajo tudi na Kozjanskem, kjer so številni prebivalci še vedno brez električne energije. Delavcem elektropodjetja, čeprav neprestano delajo, še ni uspelo popraviti vseh potrganih električnih vodov. Tudi na Kozjanskem je škoda na vinogradih in poljščinah ponekod popolna.
S škodo se spopadajo tudi v Prekmurju in na vzhodnem delu Štajerske, kjer je debela toča samo v občini Sveti Jurij ob Ščavnici uničila okrog 800 hektarjev koruze in 190 hektarjev drugih poljščin.
Država obljubila pomoč
Posledice neurja so si konec tedna že ogledali predsednik države Danilo Türk, premier Janez Janša in ministri Janez Podobnik, Karl Erjavec ter Andrej Bajuk.
Predsednik države, ki je v soboto obiskal prizadeta območja na Ptujskem, je ob tem med drugim dejal, da bo treba razmisliti o preventivnih ukrepih za zaščito, saj je tovrstnih ujm vedno več, in dodal, da zavarovanje premoženja očitno vse bolj postaja nujnost.
Nekatere kmetijske površine si ne bodo takoj opomogle
Premier Janez Janša, ki je v soboto prav tako obiskal Ptuj, je obljubil, da bo škoda ocenjena hitro, vlada pa bo o nujnih ukrepih odločala že v četrtek. Opozoril je, da je škoda na poljščinah in vinogradih še neznana, da pa bo na nekaterih predelih zaradi popolnega uničenja dolgotrajna, zato bo vlada skušala zagotoviti sredstva za samopomoč.
Veliko dela za cenilce zavarovalnic
Kraje, ki jih je prizadelo zadnje neurje, so si že ogledali cenilci Zavarovalnice Maribor. Zavarovance prosijo, da škodo na objektih fotografirajo, pokličejo svojega zastopnika in začnejo s sanacijo, da bi preprečili večanje škode. Prizadetim v neurju bodo zavarovalnine izplačali prednostno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje