Prvi zemljevid vlažnosti zemlje in slanosti morja, ki so ga izdelali na podlagi podatkov iz satelita Smos. Foto: Cesbio, Ifremer, CATDS
Prvi zemljevid vlažnosti zemlje in slanosti morja, ki so ga izdelali na podlagi podatkov iz satelita Smos. Foto: Cesbio, Ifremer, CATDS

Satelit Smos zaznava vlažnost v zgornjih plasteh prsti in kaže, da je evropska prst trenutno zelo potrebna vode. Gre za eksperimentalno misijo Evropske vesoljske agencije, ki daje pomembne informacije vremenoslovcem, hidrologom in drugim znanstvenikom, ki preučujejo, kako se okoli Zemlje giblje voda.

Aprila podatki Agencije za okolje kažejo nadpovprečno tople dneve, v posameznih dneh je odklon ponekod tudi presegel 9 stopinj Celzija. Dolgoletno povprečje padavin ni bilo doseženo nikjer v državi. V večini delov države je količina padavin dosegla 50 odstotkov ali manj letnega povprečja.

Metoda, ki jo sicer uporabljajo vremenoslovci, je merjenje temperature zraka tik nad površjem, na podlagi česar so sklepali o vsebnosti vode v prsti. Podatki o tem, koliko vode vsebuje prst, so ključni pri napovedovanju vremena. Če je prst mokra, potem bo veliko sončne energije porabljene za to, da bo voda izhlapela iz nje, zato bo ozračje hladnejše, kot bi sicer bilo.

Če bi imeli pred osmimi leti takšne podatke, bi mnogo lažje napovedali vročinski val v Evropi
Če je prst suha, pa je količina vode, ki lahko izhlapi, omejena. To pomeni, da bo sončna energija bolj ogrela ozračje, če to traja dlje časa, pa lahko vodi v sušo. V Evropskem centru za kratkoročne vremenske napovedi zdaj znanstveniki eksperimentirajo s podatki. Patricia de Rosnay je pojasnila, da podatke o vlažnosti zemlje, ki ne prihajajo od satelita in so precej dobri, že imajo. Vendar pa bi bili združeni s satelitskimi podatki še boljši.

Nekatere raziskave, ki so bile opravljene po vročinskem valu, ki je Evropo zajel poleti leta 2003, so pokazale, da bi lahko mnogo lažje in točneje napovedali ekstremne vremenske razmere, če bi vedeli več o suhosti prsti spomladi pred tem.