Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Matevž Dular: SpaceX ohranja navdušenje, čaka pa jih še veliko izzivov

28.10.2024

Raziskovanje vesolja je od nekdaj burilo človeško domišljijo. Vesoljska tekma med ZDA in Sovjetsko zvezo je bila najbolj razgreta v šestdesetih letih prejšnjega stoletja in se z uspešnim pristankom na Luni v največji meri končala. Zdaj se kažejo obrisi nove vesoljske dirke, kjer pa najhitrejši koraki uspevajo podjetju SpaceX Elona Muska. V sredini oktobra so izvedli peto poskusno izstrelitev vesoljskega plovila Starship in znova poskrbeli za veselje med vesoljskimi navdušenci. O zadnjih korakih raziskovanja vesolja in pričakovanjih poti na Mars smo govorili v tokratni epizodi oddaje Ob osmih.


Ob osmih

221 epizod

Ob osmih

221 epizod


Tomaž Celestina, Jolanda Lebar, Metka Pirc, Matej Hrastar, Jure Čepin in Miranda Bratkič v oddaji Ob osmih gostijo sogovornike, ki pomagajo razložiti dnevne novice. Zanima jih predvsem, zakaj se nekaj dogaja in kakšen je širši kontekst dnevnega dogajanja. Vsak dan od torka do petka. Ob osmih.

Matevž Dular: SpaceX ohranja navdušenje, čaka pa jih še veliko izzivov

28.10.2024

Raziskovanje vesolja je od nekdaj burilo človeško domišljijo. Vesoljska tekma med ZDA in Sovjetsko zvezo je bila najbolj razgreta v šestdesetih letih prejšnjega stoletja in se z uspešnim pristankom na Luni v največji meri končala. Zdaj se kažejo obrisi nove vesoljske dirke, kjer pa najhitrejši koraki uspevajo podjetju SpaceX Elona Muska. V sredini oktobra so izvedli peto poskusno izstrelitev vesoljskega plovila Starship in znova poskrbeli za veselje med vesoljskimi navdušenci. O zadnjih korakih raziskovanja vesolja in pričakovanjih poti na Mars smo govorili v tokratni epizodi oddaje Ob osmih.


30.10.2024

Roman Završek: Prešeren je dober primer, da licenc odvetnikom ne sme podeljevati država

Odvetništvo predstavlja neločljiv in pomemben del pravosodnega sistema in pomemben člen delovanja pravne države in demokracije. Pred kratkim je slovenska odvetniška zbornica obeležila 156-to obletnico organiziranega delovanja. 25-ti oktober pa je bil evropski dan odvetnikov. Letošnja tema je bila: neodvisni odvetniki-močna demokracija. V ospredju je bila tudi samoregulacije odvetniškega poklica. O tem smo se v oddaji Ob osmih pogovarjali s podpredsednikom Evropskega sveta odvetniških zbornic Romanom Završkom.


24.10.2024

Alen Komič: Dokler se vse draži se tudi nepremičnine ne bodo pocenile

Nezadostna ponudba novih stanovanj v večjih mestih še naprej botruje rasti cen nepremičnin pri nas, če ne bo večjih gospodarskih ali novih zunanjepolitičnih pretresov, pa v bližnji prihodnosti večjih sprememb ni pričakovati – tako v poročilu za prvo polletje letošnjega leta ugotavlja Geodetska uprava, ki izpostavlja že dlje časa znano dejstvo, da si večji del populacije, še posebej tisti, ki rešujejo stanovanjsko vprašanje, tržnega nakupa nepremičnine sploh ne more več privoščiti. V kakšno pomoč je kupcem in prodajalcem poskusni izračun posplošenih vrednosti nepremičnin in ali bi razmere na trgu spremenila morebitna uvedba nepremičninskega davka. O vsem tem se je v oddaji Ob osmih jure Čepin pogovarjal z nepremičninskim posrednikom pri ABC Nepremičnine Alenom Komičem.


24.10.2024

Tine Kračun: Štetje glasov bo burno, napeto in verjetno tudi kontroverzno

Do ameriških predsedniških volitev je ostalo le še 12 dni. Ankete kažejo, da sta v ključnih zveznih državah kandidata izjemno izenačena. Rahlo se viša podpora Donaldu Trumpu, tudi na račun podpore temnopoltih, ki Kamale Harris ne podpirajo tako zavzeto, kot so upali v demokratski stranki. Volilni dan in rezultate bodo z zanimanjem spremljali povsod po svetu. V tokratni epizodi oddaje Ob osmih pa vam ponujamo analizo dozdajšnjega poteka kampanje, razmišljanje o možnih razpletih in razmislek kakšna bodo v luči volitev prihodnja štiri leta.


23.10.2024

Renata Salecl: Spopadanje z grožnjami 21. stoletja

Mir in strpnost sta vrednoti, ki izginjata v svetu, vse bolj preplavljenem z vojnami. Žrtve vojne izbira umetna inteligenca. Hkrati po številnih podobah iz Ukrajine in Gaze postajamo otopeli. V Slovenj Gradcu so pripravljeni na jutrišnjo generalno skupščino mest glasnikov miru. Tja prihajajo tudi delegati z vojnih območij, denimo iz Ukrajine. Predstavili bodo slovenjegraško deklaracijo, ki bo del skupnih prizadevanj za spremembe. Pomembno je namreč, da se vsi zavzamemo za mir, vsak od nas lahko prispeva k temu, pravi sogovornica v oddaji Ob osmih, filozofinja in sociologinja Renata Salecl.


22.10.2024

Miro Cerar: Največji problem politike pri JEK2 je nezaupanje ljudi

Slovenska politika je na polno stopila v predvolilno obdobje, čeprav je do naslednjih rednih parlamentarnih volitev še leto in pol. Dogajanje na politični desnici je burno, zagotovo pa še čakamo na glavno dogajanje na politični levici, ki – če sodimo po anketah - dela v tem mandatu ni opravila dobro. V zraku so ugibanja, ali bila za levo stran rešitev predčasne volitve, da se desna ne bi preveč okrepila, ampak vemo, kako se je s prav takšnimi razmisleki uštel Marjan Šarec. Včeraj pa je počila še ena zgodba, s katero smo se ukvarjali več mesecev. Referenduma o drugem bloku jedrske elektrarne ne bo. Skratka, več kot dovolj razlogov, da bo v domačo politiko tega trenutka pogledal nekdanji predsednik vlade in dekan ljubljanske pravne fakultete doktor Miro Cerar. Z njim se je v oddaji Ob osmih pogovarjal Tomaž Celestina.


17.10.2024

Anka Bolka: Tek kot način premika s kavča v superge

Prihajajoči konec tedna bo v Ljubljani v znamenju maratona. Prestolnico bodo preplavili rekreativni tekači, saj bo v mestu potekal že 28. Ljubljanski maraton. Letos bo rekorden. Prijavljenih je dobrih pet tisoč tekačev več kot lani. Tek številnim predstavlja način življenja. Rekreacijo in odklop od vsakodnevnih skrbi. Tek je najbolj enostavna, pa tudi najcenejša oblika rekreacije. Kar nekaj Slovencev – več kot 30 – je preteklo vseh šest največjih maratonov na svetu. Tokio, Boston, London, Berlin, Chicago in New York. Med njimi je tudi današnja gostja oddaje Ob osmih Anka Bolka.


16.10.2024

Cizelj in Vetršek: Pro&kontra Nek2

Slovenija bi poleg 40 let stare Nuklearne elektrarne Krško zgradila še eno jedrsko elektrarno. Hkrati zapiramo šoštanjsko termoelektrarno, smo pred zahtevami razogljičenja, vprašanje nove jedrske elektrarne pomembno vplivajo na odločitve o naši energetski prihodnosti. Vlada nas bo o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo spraševala na referendumu 24 novembra. Na RTV Slovenija pa smo danes pripravili tematski dan o prihodnosti jedrske energije. Na radiu, televiziji in spletu bomo poskušali odgovoriti na različne dileme, ki se porajajo ob načrtovanju energetske prihodnosti. V dan vstopamo z oddajo Ob osmih, kjer smo predstavili stališča za in proti jedrski prihodnosti Slovenije. Voditeljica Metka Pirc je v oddajo povabila jedrskega strokovnjaka dr. Leona Cizlja in Jureta Vetrška, predstavnika društva za sonaraven razvoj Focus.


15.10.2024

Prevolnik Rupel: Grožnje o odstopih v času javne razprave so neprimerne

Opolnoči se bo končala javna obravnava predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je močno razburila. Pripomb je polno. Oglasili so se zdravniki, pacienti, sindikati, politika. Največ razburjenja povzroča člen zakona, ki prepoveduje zaposlenim v javni mreži delo pri samoplačniških zasebnikih. Eni temu odločno nasprotujejo, drugi opozarjajo, da je treba prepoved natančno opredeliti. Se res lahko zgodi, da bo iz javnih zavodov v zasebno sfero odšla večina specialistov na primer plastične kirurgije, dermatologije in še nekaterih. O tem smo se v oddaji Ob osmih pogovarjali z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.


15.10.2024

Seliškar Toš in Sijamhodžić: Volja po preživetju in vrnitvi v Gazo je neverjetna

Dobro leto dni od napada Hamasa na Izrael in njegovih povračilnih ukrepov je bilo v Palestini ubitih več kot 42 tisoč ljudi, pogrešanih je najmanj 10 tisoč. Med njimi je četrtina otrok, veliko jih je ostalo brez staršev. Med poškodovanimi bodo številni čutili trajne posledice. Za deset otrok je žarek upanja posijal v nedeljo, ko so prišli v Slovenijo. K nam jih je, s pomočjo partnerjev, pripeljala fundacija Pustimo jim sanje, nekdanjega predsednika Danila Türka. Ostali bodo približno mesec in pol potem se bodo v projektu vrnili v Egipt, kjer bo poskrbljeno za njihovo nadaljnjo nastanitev in oskrbo. O tem, kako je potekala celotna akcija smo govorili v tokratni oddaji Ob osmih.


11.10.2024

Uroš Mencinger: Pri hrani moramo biti radovedni in kritični

Danes se začne jesenski teden restavracij. S posebnimi meniji in cenami se bo predstavilo 107 restavracij iz vse Slovenije. Organizatorji pričakujejo med 50 in 60 tisoč gostov. Tokrat bodo izpostavili izvirnost. Letos se tednu restavracij pridružuje kmetijsko ministrstvo prek sheme izbrana kakovost Slovenije. O vsem tem se je z ustanoviteljem projekta in vsakokratnim selektorjem tedna restavracij Urošem Mencingerjem pogovarjala Metka Pirc.


10.10.2024

Aleš Cedilnik: Ljudje v BiH, ki so izgubili skoraj vse, so za pomoč neizmerno hvaležni

Razmere v Bosni in Hercegovini, ki so jo prejšnji teden prizadele poplave se počasi umirjajo, a so še vedno izjemno težke. Številne ekipe civilne zaščite, gorske reševalna službe, oboroženih sil Bosne in Hercegovine ter prostovoljci si prizadevajo očistiti teren in pomagati prebivalcem. Še naprej iščejo pogrešane osebe, čeprav je upanja, da najdejo preživele, vsako uro manj. Na terenu pomagajo reševalci iz številnih evropskih držav, tudi slovenska. V oddaji Ob osmih smo poklicali Aleša Cedilnika, vodjo slovenske ekipe reševalcev enote Musar.


09.10.2024

Bojan Majcen: Pri prekinitvah zapora ne bomo varnostno tvegali

Pred enim mesecem so v Veliki Britaniji zaradi prenapolnjenosti zaporov in nevzdržnega stanja v njih na prostost predčasno izpustili 1750 zapornikov. Se kaj podobnega lahko zgodi tudi pri nas? Zapori v Sloveniji so tako polni kot še nikoli. Primanjkuje pravosodnih policistov. Ker jih je premalo ne morejo spremljati pripornikov in zapornikov na sodišča, zato odpadajo obravnave. Državni zbor je že sprejel novelo zakona o izvrševanju kazenskih sankcij, ki med drugim predvidevajo možnost prekinitve prestajanja kazni zapora. O tem kakšne so razmere v zaporih in kdaj bodo začeli izvajati ukrepe iz novele zakona smo se v oddaji Ob osmih pogovarjali s prvim človekom zaporskega sistema Bojanom Majcnom.


08.10.2024

Karmen Švegl: Izrael je pod pritiskom

Včeraj je minilo leto dni od Hamasovega napada na Izrael, ki je zahteval več kot tisoč življenj in sprožil vojno v Gazi. Konflikt se je v letu dni razširil še na Libanon, vmešal se je Iran. Vojna je samo v Gazi zahtevala že več kot 40 tisoč življenj in sprožila humanitarno katastrofo. Več držav, tudi Slovenija, je od začetka vojne priznalo Palestino v podporo miru na Bližnjem vhodu. A vojni, kljub pritiskom mednarodne skupnosti, še ni videti konca, celo nasprotno, grozi, da se bo razširila v regiji. V zadnjem letu je bila večkrat na Bližnjem vzhodu tudi dopisnica RTV Slovenija Karmen Švegl. V oddaji Ob osmih se je z njo pogovarjal Tomaž Celestina.


03.10.2024

Mirko Štular: Radio je še kako živ, ljudje mu zaupajo

Tretje leto zapored Radio Slovenija organizira Avdiofestival. Celodnevni dogodek v ljubljanski Cukrarni je brezplačen in vabi vse, ki delujejo na področju zvoka, jih ta zanima z vsebinskega ali tehničnega vidika ali pa preprosto uživajo v poslušanju zvočnih vsebin. Hkrati je radio letos zabeležil stoletnico delovanja. V vseh teh desetletjih je uspešno prekrmaril vse revolucije in pretrese. Vse kaže, da se je uspešno prilagodil tudi digitalnim vsebinam. Kaj še lahko prinaša klasična avdio produkcija ljudem, ki živijo s telefonom in v poplavi različnih medijev. O tem z Mirkom Štularjem, direktorjem Radia Slovenija, ki je tudi eden od podpredsednikov odbora za radio pri EBU. Pred mikrofon ga je povabila Metka Pirc.


03.10.2024

Srečko Šestan: Ključno je zaupanje ljudi

Komisija za preprečevanje korupcije praznuje 20-letnico delovanja. Komisijo smo pred dvema desetletjema dobili ne zato, ker bi si jo politika res želela, ampak zato, ker so mednarodne zaveze tudi od Slovenije zahtevale ustanovitev neodvisnega organa za omejevanje korupcije. Mnenje o tem, kako pri nas poteka boj proti korupcij oziroma zakaj naša država počasi drsi navzdol po lestvici dojemanje korupcije, si ustvarjamo sami, si pa KPK želi, da bi javnost njeno delo dojemala bolje. Ena od potez so ambasadorji integritete. Lani so to postali smučarka Ilka Štuhec, skakalec Žiga Jelar in selektor nogometne reprezentance Matjaž Kek. Včeraj popoldne pa je KPK predstavila letošnje ambasadorje, to so – to so humanitarka in podjetnica Ana Lukner Roljić, poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan ter imitator in komik Tilen Artač. In s Srečkom Šestanom se je v oddaji Ob osmih pogovoril Tomaž Celestina.


02.10.2024

Ana Bojinovič Fenko: Iran se je odločil, da ne bo več stal ob strani

Sinočnji iranski napad na Izrael pomeni zaostrovanje, na kakršnega so strokovnjaki opozarjali in ga s strahom pričakovali vse od 7. oktobra lani. Kaj nas še čaka, je v tem trenutku težko napovedati, vseeno pa je v tem kontekstu opazna impotenca OZN in konkretno Varnostnega sveta, organa, ki mu je Slovenija pravkar predsedovala mesec dni in katerega osnovna naloga je preprečevanje takšnih zaostrovanj. O aktualnih in perečih problemih svetovne politike tokrat z doktorico Ano Bojinović Fenko.


01.10.2024

Maša Hawlina: 520 evrov najemnine za 25 kvadratov

Študijska središča so vnovič preplavili študentje. Številni so že ali še bodo tam iskali tudi stanovanja. Za vse ni dovolj prostora v študentskih domovih. Tisti, ki v njih prostora ne dobijo so si primorani bivanje urediti pri zasebnikih, kjer pa so najemnine nekajkrat višje. Stiske študentov so največje v Ljubljani in na Obali. Najemniški trd stanovanj je vse slabši in slabo reguliran. O stanju na nepremičninskem trgu, zlasti o možnosti najema stanovanjv oddaji Ob osmih.


27.09.2024

Miro Haček: Vlada mora pred volitvami posekati ministre, ki delajo najslabše

Zgodba ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh pravzaprav ponazarja delovanje slovenske politike in tudi družbe. Nekateri svoje negospodarne in sporne odločitve preživijo, drugi ne, dejstvo pa je, da zaradi vsega skupaj padata podpora in ugled vlade. Pred vrati je tudi kar nekaj kadrovskih odločitev in nova afera, ki precej spominja na Litijsko. Kam nas bo še popeljala letošnja politična jesen? Več v pogovoru v oddaji Ob osmih s politologom Mirom Hačkom


25.09.2024

Jaka Strel: Paciente je premalo slišati

V teh dneh veliko prahu dviguje predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki jo je vlada poslala v javno obravnavo. Ena od ključnih rešitev je , da zdravniki, zaposleni v javnem sektorju ne bodo smeli več opravljati samoplačniških storitev v praksi. Zdravniške organizacije opozarjajo, da to vodi v propad javnega zdravstva, daljše čakalne dobe in slabšo kakovost storitev. In, da politika nima nobene ideje kaj je ključni problem v zdravstvu in kako ga rešiti. Na ministrstvu za zdravstvo pa odgovarjajo, da je javno razprava o noveli namenjena temu, da vsi deležniki podajo pripombe in da so odprti za vse predloge in izboljšave. V oddaji Ob osmih smo se pogovarjali z družinskim zdravnikom – koncesionarjem.


Stran 1 od 12
Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov