Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Četrtek, 20. feb. 2025

Prvi • Čet, 20. feb.

00:00
Poročila

Nočni program začenjamo s ponovitvijo oddaje Obrazi sosednje ulice. Mariborčan Marko Košir je v nekdanjem TAM-u projektiral vozila. Iz otroške radovednosti se je razvilo poznavalstvo železnic. „Železniška povezava med Hodošem in Holmcem“ je naslov njegove nove knjige, v kateri se podrobno ukvarja z železniškimi progami od obdobja avstro-ogrske monarhije do današnjih dni. Je pa tudi zaljubljen v dramsko umetnost in klasično glasbo in to odpira popolnoma nova obzorja.

01:00
Poročila

01:10
Ponovitev: Glasbeni radiogram: Kvartet Duh

02:00
Poročila

02:10
Ponovitev: Ritem mesta: Deset najuspešnejših ljubezenskih pesmi na lestvici ameriške glasbene revije Billboard

03:00
Poročila

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodno zabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodno zabavne glasbe.

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Po propadu rimskega cesarstva je bila antična kultura stoletja pozabljena in za srednjeveško družbo po večini nezanimiva. Beseda renesansa, torej poimenovanje za obdobje od 14. do 16. stoletja, že sama po sebi pomeni »prerod«, torej novo rojstvo antične umetnosti in kulture. Med znanimi misleci renesanse je bil tudi nizozemski teolog, filozof, prevajalec in veliki humanist Erazem Rotterdamski. Eden njegovih najbolj znanih namigov je, da se je v raziskovanju in premišljevanju treba vračati »Ad fontes!« (k izvirom), torej k tistim studencem modrosti, iz katerih je na začetku zajemala človeška kultura. Takole je dejal: »Predvsem je treba odhiteti k samim virom, to pomeni h grškim in starim na splošno.«
S tem ni le zapisal osrednjega mota renesančnega gibanja, ampak je poskušal pokazati smernice tudi Katoliški cerkvi pri raziskovanju njenih korenin in Svetega pisma. Menil je namreč, da se človek ne rodi kot človek, ampak tak šele postane; da homo (po latinsko človek) šele s preučevanjem svojih kulturnih izvorov postane humanus, torej človeški.
Danes, ko nas ne zanima več nič starega, ko si znanost samovšečno prizadeva le še za nenehno odkrivanje še nedoseženega in tako hrani najosnovnejšo potrebo kapitalizma po izumljanju novih in novih nesmiselnih potreb človeka, smo na stare Grke in Rimljane, antiko in vso tradicijo pozabili. Enako se ne zavedamo več niti lastnih nacionalnih korenin – kmečkega izvora slovenstva, ki je zraslo iz ljubezni do rojstne grude, zaradi katere se je narodu pod tujimi vladarji stoletja sploh uspelo ohraniti. Evropa postaja nevarno enaka – sredi Grčije ali v središču Berlina: mladi z mobilnim telefonom v rokah in slušalkami na ušesih. Narodna različnost Evrope izginja, ker svojih korenin ne iščemo več. Še nobeno drevo pa ni preživelo brez srkanja sokov, iz katerih je zraslo.

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar

06:15
Vreme z meteorologom

Vsem nam je v teh hladnih dneh rado toplo, če za ogrevanje porabimo manj energentov in s tem denarja, pa je zadovoljstvo še toliko večje. Tudi zato je pomembno, da so naše stavbe energetsko čim manj potratne. In ravno to je tema tokratne oddaje Lokalni čas, v kateri preverjamo, kako so se v Ljubljani lotili energetske prenove stavb v lasti mestne občine. Gre za projekt, ki idejno sega že v leto 2013 in je znan kot EOL, v vseh teh letih pa so do zdaj obnovili 92 stavb - šol, vrtcev, kulturnih, zdravstvenih, športnih objektov, tudi dve parkirni hiši. Projekt, za katerega so pridobili tudi kohezijska sredstva, je bil nagrajen doma in v tujini.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

100 milijard razlogov za radovednost. Tako bi lahko rekli, če bi šteli nevrone v naših možganih. Jutranja rubrika brska po svetu nevroznanosti in ga poljudno predstavlja ob pomoči domačih ter tujih strokovnjakov; pojasnjuje pojave, s katerimi se srečujemo vsak dan, spremlja novosti pri raziskovanju možganov, pojasnjuje delovanje in funkcije tega neverjetnega organa in seveda skrbi tudi za možgansko jutranjo telovadbo. Možgane na dlani najdete tudi med podkasti in na twitterju: @mozganinadlani.

Več kot četrtina držav po svetu že uvaja ukrepe za omejitev uporabo pametnih naprav med mladimi. Take pobude se pojavljajo tudi pri nas: danes bo predstavljena peticija, ki poziva k zakonski omejitvi uporabe takih naprav v vzgojno-izobraževalnih ustanovah. Kot pravi antropolog Dan Podjed, telefoni niso več le telefoni, so sledilne in prisluškovalne naprave s kamero, zaradi katerih se učilnice spreminjajo v prizorišča resničnostnih šovov.

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.20 na Prvem.
Februarja leta 1970 je John Lennon skupaj z zasedbo The plastic Ono Band izdal skladbo Instant Karma, ki jo je posnel in zmiksal v enem samem dnevu.

Radiosfera so zgodbe, pogledi, razgledi, spomini, potovanje, znanost, tehnologija, kultura, dediščina, šport, glasba, zabava. Svet, ki ga ujame Prvi jutranji program.

08:48
Obvestila

09:00
Poročila

Preden v akvarij naselimo ribe, moramo v njem ustvariti biološko ravnovesje. Če bomo vanj naseljevali posebne vrste rib, bo treba vodo, ki je v Sloveniji precej trda, zmehčati z osmozno napravo. Kaj je še pomembno pri ustvarjanju stabilnega vodnega biotopa, kako pravilno skrbeti za akvarij, kako ukrepati, če se vanj naselijo nezaželeni gosti? Na naša in vaša vprašanja bo v četrtkovem Svetovalnem servisu odgovarjal strokovnjak za akvaristiko Robert Leitinger.

Klapavica nima ne nog ne oči ne možganov in živi v lupini. Ob vsakem plimovanju se pogumno spopada z življenjem.

Tam, kjer živijo klapavice, je morje nenehno v gibanju, pod vplivom lune in sonca se večkrat na dan dvigne in upade. Ko se oddalji od obale, pravimo, da je oseka, in lahko opazimo kolonije klapavic, pritrjene na skalah. Klapavica je školjka z mehkim telesom in lupino, ki jo varuje. Ta je iz dveh delov in to ji omogoča, da se po potrebi zapre in odpre. Ob oseki klapavice vidimo na skalah in so zelo ranljive. Ostanejo zaprte. Na srečo so njihove lepe modrikaste lupine zelo trde. Tesno stisnjene skupaj varujejo školjko pred zunanjimi vplivi kot prava trdnjava!

10:00
Poročila

Naša tokratna sogovornica, gospa Darinka Kozinc, je poleg tega, da je diplomirana inženirka lesarstva in magistrica biotehniških znanosti, tudi pisateljica. V ospredju njenega zanimanja so aleksandrinke, kakor bomo slišali. Je avtorica poezije in proze, tako za otroke kot za odrasle. Sodelovala je tudi pri lanskem natečaju, ki ga je Mestna knjižnica Ljubljana priredila v sodelovanju s knjižnicami Osrednjeslovenske regije, in sicer gre za Zgodbe mojega kraja z lanskim podnaslovom Prva ljubezen. Na natečaju lahko sodelujejo starejši od 60 let. Zgodba Prvi ples naše sogovornice se je uvrstila med 10 najboljših. Z gospo Darinko Kozinc iz Solkana se je pogovarjala Lucija Fatur.

11:00
Poročila

Ali ste vedeli, da so za učinkovito delovanje vitamina D potrebne zdrave ledvice? »Brez ledvic nimamo dovolj vitamina D,« pravi specialist za bolezni ledvic dr. Andrej Škoberne s kliničnega oddelka za nefrologijo UKC Ljubljana. Kaj se v ledvicah dogaja z vitaminom D? Odgovor izveste v oddaji Ultrazvok. Najpogostejša bolezen ledvic je sicer kronična ledvična bolezen s kratico KLB. Strokovnjaki ocenjujejo, da za njo po svetu oboleva že več kot 800 milijonov ljudi. Predvidevajo, da bo do leta 2040 že peti najpogostejši vzrok smrti. V Sloveniji naj bi imelo kronično ledvično bolezen od 10 do 15 odstotki prebivalcev. To pa morate vedeti, da je za zgodnje prepoznavanje kronične ledvične bolezni nujna in pomembna preiskava navzočnosti beljakovin v seču. Tudi o tem v Ultrazvoku, ki ga je pripravil Iztok Konc.

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Rubrika z dvema narodno-zabavnima vižama.

Petnajstminutna oddaja je predvsem lokalno obarvana, namenjena predstavitvi dogajanja, problemov in uspehov v posameznih okoljih po vsej državi. V njej seveda najdejo prostor tudi vse pomembnejše domače in tuje novice, o katerih so domače in tuje agencije poročale do 13.00.

Analize najpomembnejših tem in zanimivosti iz našega okolja.

13:53
Osmrtnice, obvestila

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:15
Obvestila

Aktualne oddaje, ki jih v programu Prvega lahko slišite zunaj terminov rednih oddaj. Oglašanje s terena, reportaže, pogovori, utrinki od tam, kjer je aktualno.

17:00
Poročila

Bliža se tretja obletnica ruskega napada na Ukrajino, hkrati pa so se začeli pogovori o končanju vojne. Donald Trump sicer ne bo izpolnil predvolilne obljube, da bo vojno končal v nekaj dneh. Do tega pa očitno namerava priti na povsem drugačnih osnovah, kot bi si to želeli Evropa in Ukrajina, morda celo na njun račun. Ali bo ruski predsednik Vladimir Putin na ta način iz ukrajinske krize izšel kot zmagovalec? O trenutnih razmerah, evropskem odgovoru na sporočila ameriške administracije in izhodiščih za mirovna pogajanja v tokratnem Studiu ob 17.00.


Gostje:

mag. Mirko Cigler, nekdanji diplomat in publicist;
dr. Klemen Grošelj, obramboslovec;
Miha Lampreht, nekdanji dopisnik RTV Slovenija iz Moskve;
Vlasta Jeseničnik, dopisnica RTV Slovenija iz Moskve.

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Lahko noč, otroci! Na videz drobna, morda celo neopazna oddaja opravlja veliko kulturno poslanstvo. Literarno spretno oblikovana besedila, odlična interpretacija velikih imen slovenskega gledališča ter glasbena spremljava pričarajo poslušalcem pravljični svet. Za vse, ki – ne glede na starost – želijo pustiti domišljiji prosto pot, vsak dan ob 19.45 na Prvem.

Skladbe, “oplemenitene” z zvoki godal, tudi v narodno-zabavni glasbi niso redkost. V četrtkovem večeru smo vam jih nekaj že zavrteli. Že starejši, uveljavljeni ansambli so izbor svojih skladb (predvsem valčkov, pa tudi polk) preoblekli v simfonično "obleko", izjema pa niso niti mlajši ansambli. Kot rečeno, tokrat poslušate izbor, nekatere izmed njih tudi prvič. Najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija že več kot šest desetletij ohranja narodno-zabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodno-zabavne glasbe, enkrat na mesec pa tudi gosti najbolj kakovostne zasedbe, ki izvajajo svoje skladbe živo. Oddajo pripravlja glasbeni urednik Tomaž Guček. Vsak četrtek ob 20.00 na Prvem.

21:00
Poročila

1. janjuarja letos je tik pred dopolnjenim 90. letom preminil pisatelj in kritik David Lodge. Pri nas je najprej postal znan kot literarni teoretik, v tujini, in seveda v domači Veliki Britaniji, pa so mu še večji sloves od teoretskih raziskav prinesli njegovi romani. Značilno zanje je satirično prikazovanje akademskega življenja, umeščajo pa jih v žanr t. i. kampus romana. Prav ta v Sloveniji nepoznani žanr in leposlovni opus Davida Lodgea sta v središču zanimanja avtorice predloge za oddajo, Anje Radaljac.

Avtorica scenarija: Anja Radaljac;
avtorji prevoda: Irena Duša Draž, Gorazd Pipenbaher, Ivana Williams;
režiserka: Irena Glonar;
bereta: Eva Longyka Marušič, Ivan Lotrič;
interpretirajo dramski igralci: Sabina Kogovšek, Uroš Smolej, Branko Jordan, Nina Valič, Borut Veselko, Saša Mihelčič;
glasbena opremljevalka: Darja Hlavka Godina;
mojster zvoka: Matjaž Miklič,
urednica oddaje: Tina Kozin;
produkcija 2015.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Za sodobno glasbeno prizorišče v Sloveniji je značilna močna kantavtorska nota. Namenjamo ji oddajo Pesem v žepu, ki jo pripravlja glasbena urednica Teja Klobčar. Vsak četrtek ob 22.40 na Prvem.

23:00
Poročila

Brazilski pisatelj Cristóvão Tezza (rojen l. 1952) je izdal več kot dvajset knjig: romanov, zbirk kratke proze, esejev, kronik, toda nobena druga se ne more primerjati z uspehom njegovega avtobiografskega romana Večni sin. Ta je izšel leta 2007 in z njim je Tezza dosegel več nagrad, tudi najpomembnejšo v Braziliji, nagrado jabuti. V romanu Večni sin Tezza pripoveduje o tem, kako se oče sooča z diagnozo novorojenega otroka, ki ima Downov sindrom. Leta 2013, ko je bil izbrani odlomek z začetka romana posnet v radijskem studiu, je izšel tudi slovenski prevod pri založbi Modrijan.

Prevajalka: Katja Zakrajšek,
interpret: Jernej Gašperin,
režiserka: Špela Kravogel,
glasbena opremljevalka: Nina Kodrič,
mojster zvoka: Miha Jaramaz.
Redaktorja: Andrej Rot in Maja Žvokelj.
Leto nastanka: 2013.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov