URI Soča se je ob ustanovitvi imenoval Zavod za rehabilitacijo invalidov. Foto: Igor Kupljenik/Bobo
URI Soča se je ob ustanovitvi imenoval Zavod za rehabilitacijo invalidov. Foto: Igor Kupljenik/Bobo

"Ponosni smo lahko, da imamo tak zdravstveni sistem," je ministrica za zdravje poudarila v izjavi za medije. Med dosežki Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta (URI) Soča in njegovih zaposlenih je poudarila bogato zgodovino, številne objavljene znanstvene članke in visoko motivacijo zaposlenih.

"70 let delovanja URI-ja Soča je zgodba o trdem delu, strokovnosti in strasti, ki so oblikovali to institucijo v eno najbolj cenjenih rehabilitacijskih institucij v Sloveniji in seveda širše," je v nagovoru povedal direktor URI-ja Soča Roman Jakič. V zadnjem desetletju je URI Soča po njegovih besedah dosegel številne pomembne mejnike. Začeli so velike infrastrukturne projekte, med drugim so energetsko sanirali objekta Orhideja in Vrtnica.

Na vprašanje o prihodnjih načrtih je Jakič odgovoril, da bo treba sanirati slabo finančno stanje iz časa prejšnjega vodstva. Drugi cilj trenutnega vodstva pa bo poskrbeti, da bo URI Soča znova gonilna sila rehabilitacije v Sloveniji in v mednarodnem okolju, je dodal.

Po besedah Jakiča so tudi na inštitutu čakalne dobe na nekatere zdravstvene storitve dolge. Nekateri bolniki za rehabilitacijo potrebujejo krajši čas, drugi pa tudi pol leta in več, je pojasnil. Ob tem je dodal, da so nekatere zdravstvene storitve, ki jih izvajajo, ovrednotene še v tolarjih. Zato se z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije dogovarjajo za posodobitve.

Na dogodku so zaslužnim sodelavcem predali priznanja, pohvale in posebne pohvale za njihove dosežke. Foto: Igor Kupljenik/Bobo
Na dogodku so zaslužnim sodelavcem predali priznanja, pohvale in posebne pohvale za njihove dosežke. Foto: Igor Kupljenik/Bobo

Sprva Zavod za rehabilitacijo invalidov

URI Soča so ustanovili leta 1954. Ob ustanovitvi se je imenoval Zavod za rehabilitacijo invalidov. Čas povojne obnove in iskanja najboljših poti za rehabilitacijo udeležencev vojn je bil ključen za postavitev temeljev celovite rehabilitacije, ki povezuje medicinske, psihosocialne, tehnične in zaposlitvene dejavnosti, so pojasnili na inštitutu.

Ob tem so poudarili, da še vedno izobražujejo veliko domačih in tujih strokovnjakov. Poleg slovenskih bolnikov je URI Soča že od 80. let tudi center za zdravljenje bolnikov iz tujine. Mednarodni bolniki na rehabilitacijo prihajajo samostojno, pa tudi ob pomoči humanitarnih programov, namenjenih pomoči prizadetim v vojnah.

Uri Soča praznuje 70 let