Foto:
Foto:
Raziskave javnega mnenja kažejo, da smo Slovenci do Romov zelo nestrpni.
Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek.

V Sloveniji so Romi v večjem številu naseljeni zlasti v Prekmurju, na Dolenjskem, v Beli krajini in na Gorenjskem. Romi, ki so prišli iz nekdanjih jugoslovanskih republik, pa so številneje naseljeni v Mariboru, na Jesenicah in v Velenju. V zadnjem popisu prebivalstva se je za Rome pri nas izreklo 3.246 ljudi, sicer pa naj bi jih bilo okoli 10.000.

Nizka stopnja izobrazbe, brezposelnost in slabe življenjske razmere so stalne težave, ki tarejo Rome in tudi državo. Raziskava Slovensko javno mnenje iz leta 2000 ugotavlja, da Romov ne bi imelo za sosede 48,3 odstotka Slovencev.

Osrednja prireditev
Slovenski Romi bodo letošnjo osrednjo kulturno prireditev pripravili v soboto v kinu Park v Murski Soboti, slavnostni govor na njej pa bo imel minister za kulturo Vasko Simoniti.

Romi, potomci nomadskega ljudstva
Beseda rom pomeni človek, beseda roma pa ljudje, ljudstvo. V primerjavi z narodnimi manjšinami Romi nimajo svoje matične države, temveč so potomci nomadskega ljudstva, ki je iz Indije prodrlo v Evropo že pred 14. stoletjem. Romi so naseljeni skorajda po vseh evropskih državah. Po nekaterih ocenah naj bi v Evropi živelo 15 milijonov Romov, največ v Romuniji in na Madžarskem.

Zaradi deprivilegiranega položaja in odrinjenosti na družbeni rob potekajo v zadnjem desetletju številna prizadevanja za vključevanje Romov v življenje večine evropskih narodov in držav.

Hanžek za sprejetje nacionalnega programa
Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek se je ob svetovnem dnevu Romov v Novem mestu srečal z ravnateljem OŠ Bršljin Antonom Draganom in predstavniki staršev romskih in ostalih otrok. Sogovorniki so se strinjali, da bo morala vlada za razreševanje romske problematike sprejeti nacionalni program, ki bi zadevo urejal celostno.

Hanžek je obenem udeležence pogovora pozval še, naj v prihodnje medsebojne težave rešujejo z dialogom.