Koalicija je v sredo v DZ vložila predlog zakona, po katerem bi gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino, presežna obračunska moč pa se ne bi obračunala.
Agencija za energijo je v odzivu opozorila, da predlog popolnoma izniči ključni vidik metodologije, ki spodbuja učinkovito rabo in razvoj omrežja. V agenciji menijo, da bi šlo za nezakonit poseg v več njenih pristojnosti – predviden je namreč poseg v odločanje o pokrivanju upravičenih stroškov elektrooperaterjev, odločanje o namenski rabi morebitnega prihodnjega presežka omrežnine Elesa in predvsem v določanje tarifnih postavk omrežnine.
"Vzpostavitev pogojev delovanja omrežninskega sistema je v skladu z nacionalno in EU-zakonodajo v izključni pristojnosti neodvisnega regulatorja, kar je nesporno jasno tudi iz sodne prakse EU-ja in kar so v svojih stališčih v zadnjih dneh tudi jasno poudarili predstavniki pravne stroke, evropskega regulatorja Acer in Evropske komisije," je dejala direktorica agencije Duška Godina.
Ob tem je dodala, da je agencija zavezana nepristranskemu in strokovnemu delu v korist vseh deležnikov v sistemu, ne samo posameznih interesnih skupin. Tako določanje tarifne postavke za časovni blok 1 kot tudi opredelitev vira za manko omrežninskih prihodkov, v zakonskem predlogu so to presežki Elesa, je v izključni pristojnosti regulatorja, ne zakonodajalca, je poudarila.
Poleg izenačitve vrednosti tarifnih postavk časovnega bloka 1 in 2 predlog predvideva tudi neobračunavanje omrežnine za obračunsko presežno moč za gospodinjstva za januar in februar letos, čeprav že v skladu z veljavnim omrežninskim aktom velja prehodno obdobje dveh let, ko se presežna moč ne zaračunava.
Agencija opozarja, da bo finančno breme izpada prihodkov elektrodistribucijskih podjetij padlo na breme vseh odjemalcev v prihodnjih letih. Po predlogu bi bili namreč vir za pokrivanje izpada prihodkov elektrodistribucijskih podjetij omrežninski presežki Elesa, ki bi bili sicer v regulaciji namensko porabljeni za pokrivanje upravičenih stroškov v prihodnjih letih. "Navedeno pomeni, da bo iz tega razloga že za leto 2026 treba dvigniti tarifne postavke omrežnine," je opozorila Godina.
Predlog zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic obračuna visoke omrežnine za gospodinjske odjemalce predvideva, da bi se pri obračunih za januar in februar letos tarifne postavke za obračunsko moč v višji sezoni za odjemno skupino gospodinjskih odjemalcev v časovnem bloku 1 znižale na vrednost tarifnih postavk časovnega bloka 2.
Določeno bi bilo tudi, da se omrežnina za presežno obračunsko moč v višji sezoni za časovni blok 1 gospodinjskim odjemalcem ne bi obračunala.
Predlog tudi predvideva, da se, če bi se omrežnina za dogovorjeno ali za presežno moč za časovni blok 1 za januar ali februar kljub določilom tega zakona obračunala po veljavnem aktu o določitvi tarifnih postavk za omrežnine elektrooperaterjev, odjemalcu priznal strošek omrežnine za dogovorjeno moč po tarifni postavki, določeni v tem zakonu, strošek omrežnine za presežno moč pa se mu ne bi priznal.
Primanjkljaj omrežnine za leto 2025 – po predvidevanjih predlagateljev zakona bi znašal 19,45 milijona evrov – bi se pokril v breme omrežninskih presežkov operaterja kombiniranega prenosnega in distribucijskega elektroenergetskega omrežja, družbe Eles.
V Elesu predloga zakona za zdaj ne komentirajo.
Tina Seršen: Absolutno podpiramo
Državna sekretarka na ministrstvu za okolje Tina Seršen je po sestanku v Bruslju za dopisnike dejala, da na ministrstvu "absolutno podpirajo" predlog zakona, ki so ga vložili poslanci.
Po njenih besedah predlog zakona ne posega v samo metodologijo, ampak gre zgolj za "finančno nevtralizacijo teh zelo visokih cen", ki so prizadele več skupin končnih odjemalcev v zimski sezoni. Prav tako ne posega v pristojnost regulatorja za določanje metodologije obračunavanja omrežnine, je zatrdila.
Tako ne vidi razlogov, da bi lahko imela Evropska komisija kakšne pomisleke glede zakonodajnega predloga, po katerem bi gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino, presežna obračunska moč pa se ne bi obračunala. O predlogu sicer na sestanku v Bruslju niso govorili.
Glede očitkov Agencije za energijo, da zakonski predlog posega v njene pristojnosti in da je v nasprotju z evropsko zakonodajo, pa je Tina Seršen dejala zgolj, da bo o tem verjetno presojalo sodišče.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje