Nadja Furlan Štante. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Nadja Furlan Štante. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

Odmevi so za dodaten vpogled v dogajanje okoli smrti papeža Frančiška v studio povabili Nadjo Furlan Štante, teologinjo, religiologinjo, profesorico, ki deluje v Znanstveno-raziskovalnem središču v Kopru. Raziskuje področja, kot so religijski feminizem, ekofeminizem in krščansko feministično teologijo, tudi religijo ter ekologijo. Z njo se je pogovarjala Manica Janežič Ambrožič.

Sorodna novica Pogreb papeža Frančiška bo v soboto, zadnje besede zahvala zdravstvenemu asistentu

Kolegi z BBC-ja so analizo pontifikata papeža Frančiška naslovili takole: papež Latinske Amerike, ki je spremenil Katoliško cerkev. Kako globoka sprememba se je zgodila z njim?
Papež Frančišek je zagotovo reformator Rimskokatoliške cerkve. Kako trajna bo ta sprememba, bo pokazal čas. Zagotovo je zarezal v določene strukture Rimskokatoliške cerkve, ki so prej dolgo ohranjale status quo. V tem okviru: prenova rimske kurije, prenova vatikanske banke, vprašanje enakosti spolov, predvsem položaja ženske znotraj Rimskokatoliške cerkve in podobnih vprašanj. Vendarle pa bi rekla, da jo je spreminjal; ne bi rekla, da jo je spremenil. Cerkev lahko primerjamo z letalonosilko. Letalonosilka se zelo počasi spreminja.

V svetu je nastopal kot moralna avtoriteta. Bil je mirovnik. Opozarjal je na revno Cerkev. Je s tem nagovarjal tudi tiste, ki ne pripadajo Rimskokatoliški cerkvi?
Z etosom, ki ga je prinesel kot Neevropejec, je razbijal evropocentrične, tudi rimskokatoliške položaje, ki so prej stoletja obvladovali in vplivali tudi na odnos ter dojemanje neverujočih. V tem segmentu je imel gotovo močen vpliv tudi na neverujoče, s tem, ko se je angažirano zavzemal ne samo za mir, tudi za sprejem beguncev, in obravnaval politična vprašanja skozi verske dimenzije. V tem okviru je bil v ospredju njegovega nagovora človek. Človek, ki je bil marginaliziran, ki je bil iz družbeno-religijskih struktur na robu. Z vidika mirovništva, z vidika ekologije, ekoloških vprašanj sega njegov glas širše, onkraj, recimo, te milijarde tristo milijonov vernikov.

Kako slišan je bil ta njegov glas? Kako učinkovita je bila ta njegova politika?
Znotraj Cerkve ali ...

... širše.
Dober odgovor na to so odgovori politikov, reakcije politikov, odločevalcev. In zdaj, recimo, ko so prejšnji papeži umirali, so bili vedno neki negativni komentarji, zdaj pa težko zasledimo kakšne negativne kritike, besede na njegov račun. Imel je izjemen vpliv tudi na vprašanje mirovništva. V povezavi z rusko-ukrajinskim konfliktom se sicer ni postavil na nobeno stran, ampak je jasno nekje ...

... omenjal je Gazo, denimo.
V zadnjem času zelo pogosto. Zelo pogosto se je dejavno zavzemal, da se ta konflikt razreši.

Sorodna novica Papež napovedal, da bodo pri imenovanju škofov sodelovale tudi ženske

V teh dveh dneh pogosto slišimo, da je odprl vrata Cerkve laikom in ženskam. Denimo, nedavno imenovanje sestre Rafaele Petrini za predsednico papeške komisije za mestno državo Vatikan, na visok položaj tudi sicer v Vatikanu. Kaj ta imenovanja pomenijo?
V prvi vrsti moramo razumeti, da imenovanje s papežem gre. Simbolno pa to pomeni močen premik in prelomnico, ker je dal žensko na najpomembnejše mesto v vatikanskem ustroju in je prelomil s tradicijo, ki jo je začel že drugi vatikanski koncil in Janez Pavel II., ki je postavil pogoj, da je na tem mestu kardinal. To pomeni: upravljavka, predsednica države Vatikan je ženska ...

Sorodna novica Marku Rupniku bo sodilo vatikansko sodišče

... od 1. marca letos.
Tako. Tudi vodja pomembnega dikasterija je ženska. Tako da je s tem simbolno naredil zelo velik korak v dojemanju enakosti spolov, predvsem enakovredne prepoznanosti, za katero se je vsaj v teoriji papež Frančišek dosledno zavzemal.

Sorodna novica Kdo bo Frančiškov naslednik? V medijih že zaokrožila imena glavnih favoritov.

Nekateri mu očitajo, da je bil premil v obravnavi spolnih zlorab v Cerkvi.
Dobro je začel, ker je dal dober nastavek. Ampak potem mu očitajo, da v zadevi našega Rupnika, če lahko rečem slovenskega, tega ni dosledno izpeljal. Ne samo tega postopka, ampak tudi širše. Naslavljal je in se jasno postavljal v bran žrtev, ampak v primeru Rupnika ni bilo dosledno tako.

V pričakovanju konklava smo. Kakšen izbor pričakujete glede na kardinalski zbor?
Glede na to, da je Frančišek imenoval kar veliko Neevropejcev za kardinale, bi si želela, da bi postal znova papež nekdo, ki ni Evropejec.

Teologinja Nadja Furlan Štante analizira Frančiškovo papeževanje