
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na omrežju X ob smrti papeža Frančiška zapisala, da "danes svet žaluje". "S svojo ponižnostjo in čisto ljubeznijo do manj srečnih je navdihoval milijone, daleč zunaj okvirov Katoliške cerkve," je zapisala von der Leyen in žalujočim zaželela, da najdejo uteho v vedenju, da bo njegova dediščina še naprej vodila proti pravičnejšemu, mirnejšemu in sočutnejšemu svetu. Poklonila sta se mu tudi predsednik Evropskega sveta Antonio Costa in visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas.
Italijanska premierka Giorgia Meloni je sporočila, da je svet izgubil velikega človeka, a je prepričana, da bo njegova dediščina živela naprej. "Imela sem privilegij izkušnje njegovega prijateljstva, nasvetov in nauka, ki me niso nikoli razočarali, celo v času preizkušenj in trpljenja," je dodala. Predsednik Italije Sergio Mattarella pa je poudaril pomen nadaljnjega prizadevanja za cilje papeža, ki je s svojim naukom "obujal sporočilo evangelija, solidarnost med ljudmi, dolžnost bližine najšibkejšim, mednarodno sodelovanje in mir".
Francoski predsednik Emmanuel Macron je na omrežju X poudaril papeževo prizadevanje, da bi Cerkev revnim od Buenos Airesa do Rima prinašala veselje in upanje in da bi združevala ljudi drugega z drugim in z naravo. "Naj to upanje nenehno ostaja tudi za njim," je zapisal.
Nemški kancler Olaf Scholz je papeža označil kot "moža sprave". "S papežem Frančiškom sta Katoliška cerkev in svet izgubila zagovornika šibkih, sprave in toplega človeka," je dodal. Globoko žalost ob Frančiškovi smrti je na X-u izrazil tudi prihodnji nemški kancler Friedrich Merz in se poklonil spominu na človeka, ki "sta ga vodili ponižnost in vera v usmiljenje Boga". Prepričan je, da bo ostal v spominu zaradi svojih neutrudnih prizadevanj za najranljivejše, za pravičnost in spravo.
Poljski premier Donald Tusk se je papeža spomnil kot "dobrega, toplega in občutljivega človeka", predsednica Malte Myriam Spiteri Debono pa je v objavi na X-u zapisala, da si bomo Frančiška "zapomnili po njegovi ponižnosti, posebni skrbi, ki jo je v času svojega pontifikata posvečal revnim in odrinjenim, ter po njegovem nenehnem delu za mednarodni mir in spravo med narodi". "Hvala za vse, sveti oče," je na Facebooku v poklon papežu zapisal madžarski premier Viktor Orban.
Ameriški podpredsednik se je s papežem srečal le dan pred njegovo smrtjo
V Beli hiši so v prvem odzivu objavili spominsko objavo v čast pokojnemu papežu in fotografiji, ki prikazujeta srečanji Frančiška z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in podpredsednikom J. D. Vanceom, pospremili z napisom: "Počivaj v miru, papež Frančišek." Trump se je s Frančiškom srečal leta 2017 v Vatikanu, medtem ko se je Vance s papežem na kratko srečal v nedeljo, le dan pred njegovo smrtjo.
"V srcu sem z milijoni kristjanov po vsem svetu, ki so ga imeli radi. Vesel sem, da sem ga včeraj še videl, čeprav je bilo očitno, da je bil zelo bolan. A vedno si ga bom zapomnil po pridigi, ki jo je imel v zgodnjih dneh pandemije covida. Bila je resnično čudovita," je ob tem v ločeni objavi sporočil Vance.
Ameriški predsednik Trump se je odzval tudi na omrežju Truth Social, na katerem je zapisal: "Počivaj v miru, papež Frančišek. Naj Bog blagoslovi njega in vse, ki so ga imeli radi."
Izrazi sožalja s tako rekoč vseh koncev sveta – od Rusije do Pakistana
Ob smrti papeža je sožalje izrekel tudi ruski predsednik Vladimir Putin, so sporočili iz Kremlja. "Prosim, sprejmite moje iskreno sožalje ob smrti Njegove svetosti papeža Frančiška," je Putin zapisal v sporočilu kardinalu Kevinu Josephu Farrellu, kamalengu Svete rimske cerkve, ki do izvolitve novega papeža upravlja apostolski sedež. "V letih svojega pontifikata je dejavno spodbujal razvoj dialoga med Rusko pravoslavno in Rimskokatoliško cerkvijo, pa tudi konstruktivno sodelovanje med Rusijo in Svetim sedežem," je zapisal Putin in ob tem izrekel besede sočutja in podpore.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v objavi na omrežju X izrazil žalost ob smrti papeža, ki je po njegovih besedah molil za mir v Ukrajini in za Ukrajince. "Znal je dati upanje, lajšati trpljenje z molitvijo in spodbujati enotnost," je zapisal.
Tudi izraelski predsednik Jicak Hercog je izrazil "najgloblje sožalje krščanskemu svetu" in papeža v zapisu na omrežju X označil za človeka globoke vere in brezmejnega sočutja. Poudaril je pomen, ki ga je pripisoval tesnim vezem z judovskim svetom in spodbujanju medverskega dialoga.
Palestinski predsednik Mahmud Abas se je poklonil pokojnemu papežu in ga označil za zvestega prijatelja palestinskega ljudstva.
"Danes smo izgubili zvestega prijatelja palestinskega ljudstva in njegovih zakonitih pravic," je dejal in poudaril, da je papež "priznal palestinsko državo in dovolil izobešanje palestinske zastave v Vatikanu".
Libanonski predsednik Džozef Aun pa meni, da je Libanon z njegovo smrtjo izgubil dragega prijatelja in močno podporo. Tudi on je poudaril papeževo prizadevanje za dialog med religijami in kulturami.
Avstralski predsednik vlade Anthony Albanese je v televizijskem nagovoru naznanil, da bodo v torek na vseh vladnih stavbah zastave spuščene na pol droga v znak spoštovanja do pokojnega papeža. "Za avstralske katoličane je bil predan zagovornik in ljubeč duhovni oče," je dejal Albanese. "Papež Frančišek je svojo vero in poklicanost živel v besedah in dejanjih. Bil je resnično navdihujoč," je dodal. Novozelandski premier Christopher Luxon pa je po poročanju BBC-ja dejal, da je bil Frančišek "mož ponižnosti, njegova zapuščina pa vključuje neomajno predanost ranljivim, družbeni pravičnosti in medverskemu dialogu".
Pakistanski predsednik vlade Šehbaz Šarif je izrazil prepričanje, da je bil Frančišek "pobudnik medverske harmonije, miru in človečnosti", in njegovo smrt označil kot "nepopravljivo izgubo za ves svet". Indijski predsednik vlade Narendra Modi je zapisal, da ga je smrt papeža "globoko prizadela". "V tej uri žalosti in spomina izrekam iskreno sožalje svetovni katoliški skupnosti. Papež Frančišek bo za vedno ostal v spominu kot svetilnik sočutja, ponižnosti in duhovne pogumnosti za milijone po vsem svetu," je zapisal v izjavi na omrežju X.
Argentinski predsednik Javier Milei je na omrežju X izrazil "globoko žalost" zaradi smrti prvega latinskoameriškega papeža. Milei je bil dolgoletni kritik papeža Frančiška. Obtožil ga je, da promovira komunizem, in ga označil z drugimi žaljivkami. Vendar pa sta se lani med kratkim srečanjem, ko je Milei obiskal Vatikan, lepo razumela. Milei je danes dejal, da mu je bilo v čast spoznati papeža, "v njegovi dobroti in modrosti" ... kljub razlikam, ki se danes zdijo majhne".
"Kot predsednik, kot Argentinec in predvsem kot človek vere se poslavljam od svetega očeta in sem z mislimi z vsemi, ki smo danes izvedeli to žalostno novico. Naj počiva v miru," je zapisal Milei.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje