Mednarodna organizacija Amnesty International danes zaznamuje šest desetletij obstoja. Organizacija, ki ima svojo pisarno tudi v Sloveniji, bo obletnico zaznamovala z monitoringom današnjih protestov. Ob obletnici sta nastala tudi oda AI-ju in video ob podpori Stinga, Bona, Edgea in Petra Gabriela, v Sloveniji pa Andreja Rozmana - Roze in Braneta Završana.

Direktorica AI Slovenije Nataša Posel je v današnjem sporočilu za javnost napovedala, da bo AI Slovenije kot del Pravne mreže za varstvo demokracije izvajal monitoring protestov, ki so za danes pozno popoldne napovedani v Ljubljani.

Ob obletnici je po naročilu francoske AI in v sodelovanju številnih podpornikov nastal tudi dvominutni film, naslovljen Let svobode. Ustvarila sta ga Art for Amnesty in Celestial, vrhunsko umetniško podjetje za letalnike, posnet pa je bil na lokacijah v metropolah Mehike, Francije, Indije, Avstralije in Južne Afrike, Ciudádu de Méxicu, Parizu, Sydneyju, New Delhiju in Cape Townu. Letalniki skupaj sestavijo sliko Picassovega goloba miru in svečke, logotipa Amnesty International.

Glasbeno podlago za video je prispeval britanski glasbenik Peter Gabriel, ki je za to priložnost priredil svojo znamenito pesem proti apartheidu z naslovom Biko. V novi priredbi je sodeloval zbor The Spirituals. Odo Amnesty je napisal ustanovitelj Art for Amnestyja in pobudnik ideje za film Bill Shipsey, v različnih jezikih jo interpretirajo številni znani podporniki AI-ja.

V Sloveniji je prevod ode prispeval pesnik in pisatelj Rozman - Roza, igralec Završan pa interpretacijo.

"Bolj kot kdaj koli prej potrebujemo čim več ljudi, ki bodo krivico jemali osebno in se vključili na vse mogoče načine. Amnesty opravlja izredno delo po vsem svetu, delo, ki je zelo pomembno in ga podpiram že 40 let. Zelo sem srečen, da sem lahko pomagal s tem čudovitim filmom," je ob tem dejal glasbenik Gabriel, ambasador vesti Amnesty International in dolgoletni podpornik organizacije.

28. maj velja za rojstni dan organizacije Amnesty International, saj je bil na ta dan leta 1961 v časopisu Observer objavljen članek Pozabljeni zaporniki ustanovitelja organizacije Petra Benensona, ki je pozval, da se občutki nemoči ob branju novic o zaprtih zapornikih vesti združijo v učinkovito skupno akcijo.