V okoliščinah vojne v neposredni bližini in energetske draginje je tesno sodelovanje med državo in lokalno oblastjo nujno, meni.
K dobremu sodelovanju in skupnemu iskanju najboljših rešitev, ki bodo v najmanjši možni meri obremenjevale delovanje lokalnih skupnosti in bodo hkrati imele pozitiven učinek na občane, jih po ministričinih besedah spodbujajo tudi zunanje okoliščine. Vojna v neposredni bližini je namreč varnostni izziv, energetska draginja in inflacija pa gospodarski in socialni, je pojasnila.
Da bi dialog med državo in lokalno skupnostjo razširili in poglobili, so lani poleti v dogovoru z vsemi tremi reprezentativnimi združenji občin vzpostavili delovno skupino za lokalno samoupravo, ki je začela delati najprej na finančnem področju. Ministrica verjame, da bodo občine ambicioznejše pri pripravi razvojnih projektov za črpanje evropskih sredstev, saj jim bo v novi finančni perspektivi v okviru evropske kohezijske politike do leta 2029 na voljo več sredstev.
Manjša operativna podskupina v okviru omenjene delovne skupine pa bo po ministričinih napovedih na temelju diferenciacije občin po velikosti in nalogah, ki jih izvajajo, pripravila predlog za korektiv primerne porabe in morebitno spremembo zakonodaje, ki ureja financiranje občin. Cilj je pripraviti predlog do konca junija, je navedla.
Toda po besedah ministrice razvoj lokalne samouprave ne more temeljiti zgolj na večjih prihodkih iz državnega proračuna. "Slovenska lokalna samouprava lahko svoj razvojni potencial krepi tudi v okviru obstoječega sistema," je prepričana.
Pri tem je omenila razvojne projekte iz kohezijske politike, učinkovitost dela občinskih uprav, vključevanje lokalnega prebivalstva s participativnimi proračuni, povezovanje v skupne občinske uprave, prostovoljno združevanje občin in večje regijsko povezovanje občin. "Prav slednji bomo v prihodnje dajali velik poudarek, saj bi dobro delujoče regionalne razvojne strukture lahko tudi predstavljale temelj za bodoče pokrajine," je dejala.
Ministrica je spregovorila tudi o prenovi plačnega sistema v javnem sektorju, pri čemer je za občine pomembno tudi vprašanje funkcionarskih plač. Te želijo umestiti v t. i. funkcionarski steber znotraj plačnega sistema, "saj ni nobena skrivnost, da so funkcionarske plače zadnje desetletje podcenjene in v tem pogledu posebej županske plače", je dejala.
Obenem bo v prihodnje pomemben tudi strateški premislek o razvoju javne uprave, o tem, kako okrepiti zaupanje ljudi v delo javnih institucij, kako posodobiti upravno poslovanje in ga bolj usmeriti v uporabnike. Delo na tem področju je po njenih navedbah že začel strokovni svet za trajnostni razvoj javne uprave, v katerem so tudi predstavniki občinskih združenj.
Vsakoletno srečanje predstavnikov lokalnih skupnosti, gospodarstva in vlade na konferenci Zlati kamen je po ministričinih besedah priložnost za izmenjavo izkušenj in pogledov na razvojne izzive lokalne samouprave. Ministrica bo ob koncu današnje konference tudi podelila priznanja za razvojno najbolj prodorne občine in druge nagrade.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje