Čeprav je pred letom 2011 nismo videli v državni politiki, pa je bila že nekaj časa dejavna na lokalni ravni - na preteklih dvojih lokalnih volitvah je bila izvoljena za svetnico v Mestni občini Kranj, kjer živi zadnji dve desetletji.
Leta 2008 je neuspešno kandidirala za poslanko na listi Zaresa, lani pa se je odločila, da se bo pridružila novoustanovljeni stranki PS in bila na prvih predčasnih parlamentarnih volitvah izvoljena za poslanko. V DZ-ju vodi komisijo za nadzor javnih financ in je članica odbora za finance ter odbora za pravosodje, javno upravo in lokalno samoupravo.
12 let na ministrstvu za finance
Med letoma 1995 in 1999 je bila Bratuškova svetovalka za malo gospodarstvo na ministrstvu za gospodarstvo, nato pa je bila 12 let zaposlena na ministrstvu za finance, kjer je bila najprej, od leta 1999 do 2003, vodja oddelka za področje kmetijstva, financ in vladnih služb v sektorju za proračun. Od leta 2003 do 2005 je omenjeni sektor vodila, od leta 2005 do leta 2011 pa je bila generalna direktorica direktorata za proračun.
Kot pravi sama, se je pri delu na ministrstvu veliko naučila, kar ji zdaj pride prav pri delu v DZ-ju, kjer je še posebej aktivna na finančnem področju. Njena glavna področja so tako proračun, upravljanje državnega premoženja, organizacija javne uprave in lokalna samouprava. Bratuškova je bila tudi članica in pozneje še predsednica upravnega odbora Javnega gospodarskega zavoda Brdo. Med letoma 2009 in 2011 je bila članica nadzornega sveta Nove Kreditne banke Maribor.
V ospredje je stopila po objavi poročila Komisije za preprečevanje korupcije, ki je pri predsedniku PS-ja Zoranu Jankoviću ugotovila sume koruptivnega ravnanja. Na kongresu stranke 12. januarja je Janković namreč zamrznil svojo funkcijo, pet dni pozneje pa je bila na svetu stranke soglasno izvoljena za predsedujočo Pozitivni Sloveniji do volilnega kongresa, ki naj bi bil še letos.
Mrzlično iskanje mandatarja, na koncu to postala sama
Ob krhanju Janševe vlade je Bratuškova kot vodja največje parlamentarne stranke začela pogovore za oblikovanje t. i. projektne vlade. Sprva so rešitev iz politične zagate s PS-jem iskale še stranke SD, DL, DeSUS in tudi SLS, a je SLS pozneje napovedal, da v levosredinski vladi ne bo sodeloval. Po mrzličnem iskanju kandidata za novega mandatarja (v igri je bil najprej Miro Cerar, ki pa je ponudbo zavrnil) se je Bratuškova ves čas spopadala z zahtevo potencialnih koalicijskih partneric, naj se Janković popolnoma umakne z vrha stranke.
Nazadnje je njegova t. i. odstopna biankoizjava prepričala SD, DL in DeSUS, kar je pospešilo dogodke in pripeljalo do vložitve konstruktivne nezaupnice zdajšnji vladi prejšnji petek. Že takrat je sicer vodja poslanske skupine PS-ja Jani Möderndorfer pojasnil, da se bo Bratuškova v primeru izvolitve po enem letu vrnila v DZ po zaupnico.
Na izredni seji je bila konstruktivna nezaupnica, kot je znano, potrjena s 55 glasovi za in 33 proti, s čimer je Bratuškova postala prva mandatarka v zgodovini Slovenije in bo, če ji uspe sestaviti vlado, prva predsednica vlade.
Anonimka o domnevnem prepisovanju
Bratuškova se je rodila 31. marca 1970 v Celju. Leta 1994 je diplomirala na Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo (njeno diplomsko delo nosi naslov Vpliv poroznosti konfekcijskih medvlog na hitrost izhlapevanja znoja), leta 2006 pa magistrirala na Fakulteti za družbene vede, smer menedžment z delom Statusna sprememba servisa za protokolarne storitve iz neposrednega proračunskega uporabnika v javni gospodarski zavod.
V dneh pred odločanjem o konstruktivni nezaupnici so se sicer v javnosti na podlagi anonimnega pisma pojavili očitki, da je del svojega magistrskega dela prepisala - celotna 14. stran magistrske naloge naj bi bila prekopirana iz članka Martine Trbanc, objavljenem v zborniku Družboslovne razprave leta 1992, kar pa ni bilo navedeno med uporabljeno literaturo. Časnik Delo je pozneje sicer poročal, da je Bratuškova v resnici navedla, da gre za besedilo Martine Trbanc, a je to storila na 13. strani, pri navajanju literature pa se je očitno zatipkala in Trbančevo preimenovala v Trmančevo.
O sebi pravi še: "Sicer vedno povem, da sem Štajerka, je pa tudi res, da je že skoraj dvajset let od takrat, ko sem se preselila v Kranj. S partnerjem sva ustvarila dom dvema čudovitima otrokoma, hčerki, ki ima 18 let in sinu, ki jih ima 14."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje