
Policijski inšpektor in psiholog Miha Kunstler je pred desetimi leti kot soavtor zakona o varnosti cestnega prometa predlagal zamenjavo izraza prometna nesreča z izrazom trčenje ali trk, a predlog ni bil izglasovan, so pojasnili na okrogli mizi v Ljubljani. "Mislim, da je v Sloveniji napočil čas, da lahko razmišljamo o tej spremembi," je ob tem dejal predsednik zavoda in pobudnik Robert Štaba.
Izraz nesreča lahko hitro prikrije okoliščine tragedije, je poudarila direktorica agencije za varnost prometa (AVP) Simona Felser. Po mnenju vodje sektorja prometne policije Generalne policijske uprave Ivana Kapuna pa lahko vpliva tudi na ravnanje na cesti. Ne moreš se nesrečno napiti in po nesreči hitro voziti, je opozoril.
Na svetovni ravni se različni deležniki že nekaj časa strinjajo, da se pri prometnih dogodkih, kjer je vključen alkohol, agresivna vožnja ali prepovedane substance, ne moremo več pogovarjati o nesreči, je poudaril Štaba. Meni tudi, da je izraz diskriminatoren do žrtev in svojcev.
Ministrstvo za infrastrukturo je pobudi naklonjeno, je dejala generalna direktorica direktorata za ceste in cestni promet na ministrstvu Andreja Knez. V spremembi izraza vidijo pozitivne učinke z vidika razumevanja odgovornosti in posledic prometnega dogodka ter pozitiven vpliv v zaznavanju na celotno prometno kulturo in varnost, je presodila.
Težave pri spremembi vidi v evropski zakonodaji, kjer se še vedno uporablja izraz nesreča v angleškem jeziku. "To pomeni, da pot ne bo enostavna, kot bi si želeli," je dodala. Knez meni, da bi v slovenski zakonodaji morali spremeniti zakon o pravilih cestnega prometa, ki določa definicijo prometne nesreče, potem pa posredno tudi zakone, kjer je potrebno intenzivno medresorsko povezovanje, je dodala.
Sprememba zakonodaje traja dolgo, je opozoril Kapun. "Ne danes ne jutri, če začnemo danes, bomo mogoče čez 20 let prišli do cilja," je dodal.
Knez se beseda trčenje v slovenskem jeziku ne zdi optimalna, zato je pozvala k premisleku. Podobnega mnenja je tudi vodja področja varne mobilnosti pri Avto-moto zvezi Slovenije Erik Logar, ki verjame, da bodo našli pravi termin. Štaba je ob tem povabil jezikoslovce, filozofe in vse preostale k iskanju najbolj optimalnega termina.
Spregovorili so tudi o uporabi besede nesreča v medijskem poročanju. Novinar Dnevnika Peter Lovšin je pojasnil, da v medijih že uporabljajo oba izraza, nesreča in trk. "V medijih ni le en termin, vedno je vest, ki podrobno opiše ves dogodek," je dodal. Meni, da imajo besede moč, vendar odpira premislek o uporabi nove besede, ki jo mora sprejeti tudi širša javnost.
Predlagal je, da bi izraz prometna nesreča vseeno ostal termin za nekatere lažje dogodke, trčenje pa za tiste hujše.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje