Ladja MV Kathrin, ki bo predvidoma v četrtek vplula v črnogorsko pristanišče Bar, naj bi po navedbah nekaterih nevladnih organizacij med drugim prevažala razstrelivo, namenjeno na Poljsko, Slovaško in Izrael.
Amnesty International in Gibanje za pravice Palestincev sta Slovenijo opozorila, da ne sme omogočiti pristanka ladje MV Kathrin, na krovu katere bi tovor lahko prispeval k izvajanju vojnih zločinov v Gazi.
Po navedbah uprave za pomorstvo je najava prihoda ladje, ki je trenutno v južnem delu Jadranskega morja, v pripravi. "Če bo ladja najavila prihod, ji bomo, skladno z našimi pooblastili, dovolili vplutje, saj je uprava za pomorstvo pristojna za varnost pomorskega prometa. Dokler ladja izkazuje vse veljavne certifikate, ki to zagotavljajo, in spoštuje preostale pomorske predpise, vplutja ne bomo prepovedali," so po poročanju STA-ja sporočili z uprave za pomorstvo in poudarili, da je za tovor pristojna carinska služba, v primeru vojaškega tovora pa obrambno ministrstvo.
Ladja MV Kathrin, ki pluje pod portugalsko zastavo, naj bi po poročanju portugalskih medijev "zapustila Vietnam z osmimi zabojniki heksogena in 60 zabojniki TNT-ja" in so ji že preprečili pristajanje v Namibiji in Angoli. V ponedeljek pa je portugalski zunanji minister Paulo Rangel prejel peticijo, v kateri ga pozivajo, naj sname portugalsko zastavo z ladje. Enako prošnjo je prejšnji teden na portugalsko vlado naslovila posebna poročevalka Združenih narodov za Palestino Francesca Albanese.
Morebitno vplutje ladje MV Kathrin v Koper je povzročilo ostre odzive že na začetku septembra, vendar tedaj ladja ni oddala najave za prihod v Luko Koper.
Tovor vkrcan že 21. julija
Kot pojasnjujejo v organizaciji Amnesty International (AI), je ladja Kathrin tovor vkrcala 21. julija v vietnamskem pristanišču Hai Phong, izjave iz kabineta slovenskega premierja in portugalskega zunanjega ministra nakazujejo, da je namenjena v Črno goro ter v Koper, kjer bo izkrcala tovor. Kako naj bi razstrelivo nato prišlo v Izrael, ni znano, so navedli.
V AI-ju, kot še poroča STA, ob tem poudarjajo, da tudi sicer mednarodno humanitarno pravo vsem državam prepoveduje transfer orožja stranem v oboroženem konfliktu, kjer obstaja jasno tveganje, da bi to prispevalo k zagrešitvi vojnih zločinov ali drugih hudih kršitev.
Po besedah direktorice organizacije Amnesty International Slovenija Nataše Posel je Amnesty International dokumentiral obširne dokaze o vojnih zločinih, storjenih od vseh vključenih v konflikt v Izraelu in na zasedenem palestinskem ozemlju. Zato organizacija poziva k takojšnjemu embargu na orožje za Izrael in palestinske oborožene skupine v Gazi.
V organizaciji Amnesty International opozarjajo še, da so Črna gora, Slovenija in Portugalska kot pogodbenice pogodbe o nadzoru trgovine z orožjem zavezane k vzpostavitvi najvišjih mogočih skupnih mednarodnih standardov za reguliranje mednarodne trgovine s konvencionalnim orožjem, da bi se tako zmanjšalo trpljenje ljudi.
Po besedah Taje Premk ima slovenska vlada še vedno možnost, da sledi vzoru namibijskih oblasti, ki so ladji preprečile vplutje. "Ne želimo biti del te krvave morije. Ne želimo, da so tudi slovenske roke krvave. Naredite, kar je prav, in ustavite vlado z orožjem," je pozvala ob koncu novinarske konference v Kopru.
"Udarjanje po govorniškem odru ob zahtevah po končanju izraelskih mednarodnih hudodelstev je brez pomena, če Slovenija ob tem pomaga, da se udari izraelskih bomb nadaljujejo," pa so zapisali v Gibanju za pravice Palestincev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje