Zakonodaja na področju obravnave mladoletnih storilcev kaznivih dejanj se v Sloveniji ni spremenila že od leta 1995. Foto: Pixabay
Zakonodaja na področju obravnave mladoletnih storilcev kaznivih dejanj se v Sloveniji ni spremenila že od leta 1995. Foto: Pixabay

"Mlajši od 14 let so danes zaščiteni in torej ves čas dobivajo sporočilo – nihče vam nič ne more, delate lahko, kar koli hočete," opozarja profesor na Univerzi Alma Mater Europea Sebastjan Kristovič. Tudi ravnateljica strokovnega centra Planina Leonida Zalokar je v četrtkovi Tarči na Televiziji Slovenija ocenila, da je zakonodaja za mlajše od 14 let "absolutno preveč zaščitniška", in dejala, da "drugod ni tako". Poudarila je, da je to ugotovila tudi Evropska komisija leta 2019, ko je zavrnila predlog osnutka zakona o obravnavi mladoletnih prestopnikov.

Šolska svetovalna delavka na OŠ Mladika Ptuj meni, da bi morali starostno mejo za kazensko odgovornost znižati vsaj na 12 let. "Ker pri teh letih otroci zelo dobro vedo, kaj počnejo. Kar pa je še huje, pa je to, da se zavedajo, da so do 14. leta praktično nedotakljivi in to s pridom izkoriščajo," je opozorila v prispevku, ki je bil objavljen v Tarči.

Številke neustreznosti učinkovitega sankcioniranja mladoletnih storilcev, ki se ne bojijo posledic, temu žal pritrjujejo. Leta 2010 so CSD-ji, zaradi nasilnega vedenja obravnavali 94 otrok, mlajših od 14 let. Predlani je to število naraslo že na 349, skoraj štirikrat več kot pred 15 leti. Da je bilo nasilništva pred petimi leti skoraj polovico manj, kažejo tudi podatki policije.

V zadnjem tednu več incidentov, povezanih z grožnjami in nasiljem

Na Osnovni šoli Kajetana Koviča Poljčane se v teh dneh ukvarjajo z grožnjo dveh starejših učencev, da bosta prišla v šolo s strelnim orožjem in streljala. Takoj so se povezali s policijo, kjer so za Televizijo Slovenija potrdili, da primer preiskujejo.

Poleg policije so o dogajanju in ukrepih obvestili tudi zaposlene, center za socialno delo, šolsko ministrstvo in Občino Poljčane. Policisti so se že pogovorili z učencema in njunimi starši, mladostnikoma pa bo v kratkem izrečen tudi vzgojni ukrep. Na šoli so poostrili varnostne preglede. Ob tem je vodstvo šole prepričano, da ni razloga za paniko in strah.

V javnosti je sicer ta teden odmeval predvsem primer mladostniškega nasilništva na Ptuju, posnetki katerega so zakrožili tudi po spletu. Preiskava že poteka, policija pa je v četrtek sporočila, da je bil po več hišnih preiskavah prijet en osumljenec.

Poleg omenjenih dveh primerov so v nedeljo na ljubljanski OŠ Majde Vrhovnik na elektronski naslov prejeli grožnjo, povezano s šolo. Tudi o tem primeru je bila obveščena policija, na šoli pa so okrepili varovanje.

Kovačič Mlinar: Če uporabimo kazensko pravo, smo kot družba že odpovedali

Kljub alarmantni situaciji specialist za kazensko pravo Blaž Kovačič Mlinar poziva k previdnosti. Slovenija z zakonodajo glede na druge države ne zaostaja, pravi. "Dvomim, da bomo z instrumenti kazenskega prava dosegli neke spremembe. Gre seveda za populističen manever. Takšen ukrep bi bil v nasprotju z izsledki znanosti na tem področju. Če uporabimo kazensko pravo, smo kot družba na tem področju že odpovedali," opozarja.

Zaradi zaostrenih razmer in groženj na več slovenskih šolah bodo na ponedeljkovem posvetu s policijo o tem, kako se v takšnih situacijah zaščititi, razpravljali tudi predstavniki ministrstev za notranje zadeve, vzgojo in izobraževanje ter ministrstva za visoko šolstvo.

Ali je zakonodaja do mladoletnih prestopnikov preveč zaščitniška?