Poročilo State Departmenta o stanju človekovih pravic v Sloveniji spremlja odziv, ki po jakosti prekaša tistega na poročilo Sveta Evrope.
Ministrstvo za zunanje zadeve poročilo State Departmenta ocenjuje kot kakovostno, saj naj bi skrbno povzelo vse, kar Slovenijo opredeljuje kot demokratično državo. Poleg tega poročilo ugotavlja,da je stanje človekovih pravic v Sloveniji večinoma pozitivno, in zaznava "napredek na več področjih" ter "kompleksnost posameznih težav, ki zahtevajo dolgoročnejše reševanje."
Predsednica komisije za človekove pravice in enake možnosti Majda Potrata (LDS) ugotavlja, da poročilo omenja vse znane težave Slovenije.
Je skrb Lahovnika za medije odveč?
Medtem pa vodjo poslanske skupine nepovezanih poslancev Mateja Lahovnika skrbi opozorilo State Departmenta, ki meri na zmanjšano neodvisnost slovenskih medijev. "Opozorilo je zelo resno, saj pomeni, da tudi v tujini prepoznavajo, da je Slovenija naredila korak nazaj na področju svobodnega medijskega poročanja," poudarja. Nasprotno pa ministrstvo za kulturo ugotovitve poročila vidi kot ugodne za Slovenijo - tudi ko gre za medije, "saj že v začetku v pozitivnem duhu navaja, da tako ustava kot tudi zakoni omogočajo svobodo govora in tiska in da vlada te pravice v praksi spoštuje".
Na poročilo ameriškega zunanjega ministrstva se je odzval tudi direktor urada za narodnosti Stanko Baluh, ki je dejal, da poročilo ni nič bolj kritično kot prejšnja leta. Po njegovem mnenju je bil v domovini ustvarjen določen napredek na različnih področjih, ki pa ni bil vključen v poročilo.
Slovenija prošenj za azil ne obravnava površno
Medtem ko na ministrstvu za notranje zadeve zavračajo ugotovitve State Departmenta, da Slovenija površno obravnava prošnje za azil, je pravosodno ministrstvo z ameriškim poročilom zadovoljno. Bilo naj bi namreč spodbudno za njihov projekt Lukenda, v sklopu katerega nameravajo predložiti v obravnavo vladi predlog zakona o zaključku postopkov vračanja podržavljenega premoženja. S pomočjo Lukende so na ministrstvu precej zmanjšali sodne zaostanke.
Odzvale so se tudi parlamentarne stranke. V SNS-u poročilu ne dajejo nobene teže, saj gre po njihovem mnenju "izključno za izvoz ameriškega dela", v SLS-u pa menijo, da poročilo navaja zadeve, ki se vlečejo še iz preteklega obdobja. Predsednica odbora za notranjo politiko DZ-ja Mojca Kucler Dolinar (NSi) pa je prepričana, da se stanje na nekaterih področjih, kot so na primer sodni zaostanki, policija, Romi, že izboljšuje.
Matjaž Hanžek je v intervjuju za MMC junija lani dejal, da je poročilo State Departmenta treba primerjati z drugimi poročili, saj so lahko pogledi na težave v Sloveniji različni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje