Predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering je potrdil, da se je o arbitraži prvič pogovarjal s hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem. Sicer vodja evropskih poslancev meni, da bi bila dvostranska rešitev mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško boljša, predvsem pa hitrejša od arbitraže.
Zadnjo je v pogovoru s hrvaškim premierjem Sanaderjem omenil samo kot eno izmed možnosti rešitve mejnega spora med državama. "Rekel sem, da je to ena izmed možnosti, a dodal, da mednarodno reševanje po navadi traja več let, zato bi bilo bolje, če bi rešitev našli obe vladi, oba parlamenta," je še dodal Pöttering.
Pöttering je pojasnil, da je vprašanje reševanja spora pred katerim izmed mednarodnih sodišč sprožil Sanader.
Pöttering se je že poučil
Pöttering je poudaril, da z izjavo ni želel izvajati nikakršnega političnega pritiska, je še poročal Radio Slovenija. Predsednik Evropskega parlamenta ni želel napovedovati razpleta razprave o poročilu o napredku Hrvaške, ki ga bo konec meseca obravnaval zunanjepolitični odbor, prihodnji mesec pa na plenarnem zasedanju tudi Evropski parlament. Eno izmed predlaganih dopolnil namreč za rešitev slovensko-hrvaškega mejnega spora navaja tudi možnost mednarodne arbitraže.
"Ker pa so me medtem poučili, da bi Slovenija v primeru mednarodnega reševanja spora želela rešiti vprašanje celotne meje, in ne le meje na morju, sem toliko bolj prepričan, da bi bila najboljša rešitev, če bi soglasje dosegli vladi," je še dodal Pöttering.
Zaradi arbitraže v Strasbourg tudi Rupel
Zaradi vse bolj vroče razprave o arbitraži o obmejnih območjih s Hrvaško je v Strasbourg nenapovedano odpotoval tudi zunanji minister Dimitrij Rupel. Sešel se je s predsednikom zunanjepolitičnega odbora Evropskega parlamenta Jackom Wolskym in na večerjo povabil tudi poročevalca Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannsa Swobodo.
Med pogovori je Rupel predstavil slovenska stališča do poročila, ki ga Evropski parlament pripravlja o Hrvaški. Ugotovil je, da so evroposlanci veliko bolje seznanjeni s stališči Hrvaške do perečih vprašanj med državama, zato napoveduje tudi dejavnejšo vlogo Slovenije na tem področju. Rupel je še prepričan, da EU ne bi smel izenačevati položaja Slovenije in Hrvaške, saj je zadnja le kandidatka za članstvo v Uniji.
NSi se arbitraže ne boji
Vodja poslancev NSi-ja Jožef Horvat je glede določanja meje med Slovenijo in Hrvaško povedal, da se v stranki arbitraže ne bojijo. Stranka pa opozarja, da je najprej treba izčrpati vse možnosti, ki jih ponuja dialog. Če bo se bo arbitraža zares zgodila, mora biti njen predmet celotna meja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje