Slovenija je na ustanovnem kongresu v Mariboru dobila novo, šesto parlamentarno stranko Demokrati, ki jo vodi nekdanji poslanec SDS-a Anže Logar. Člani nove stranke in zgolj simpatizerji nove stranke so dodobra napolnili dvorano mariborskega hotela Hotela City. Sam ustavni kongres pa je bil relativno kratek.
Anže Logar je imel kratko uvodno predstavitev programa stranke. Sledila je predstavitev kandidatov za organe stranke ter njihova izvolitev ter soglasna potrditev edinega kandidata za predsednika stranke Anžeta Logarja, ki se je zbranim zahvalil za podporo in v nagovoru zbranim še podrobneje podrobneje predstavil svojo vizijo dela nove stranke.
"Danes in v naslednjih dveh mandatih je čas za veliko programsko koalicijo, takšno, ki bo ob prevzemu oblasti ravnala drugače od njene predhodnice, je dejal in napovedal, da se bodo posvečali debirokratizaciji države, za zmanjšanje upravnih ovir, oblikovanje ugodnejšega davčnega okolja in odpravljanje poslovnih ovir. Prva obljuba, ki jo je treba dati, da v naslednjem mandatu ne bo nobenega novega davka za gospodarstvo," je poudaril.
Napovedal je tudi, da se bo bistveno posvetil tudi stanju v slovenskem zdravstvenem sistemu. "Brez napredka na področju boja zoper korupcijo, digitalizacije, zagotavljanja varnosti, krepitve življenjskega standarda ne bo zadostnega napredka pri reformiranju zdravstvenega sistema. Imamo matriko, ki jo moramo reševati v soodvisnosti ob širokem družbenem soglasju. Najprej moramo rešiti primarno zdravstvo. Zato ker je to prvi stik ljudi z zdravstvenim sistemom, ker je to vstop na raven, nekakšen vratar, ki uravnava prepustnost sistema. In zdravniki so pri tem partnerji, ne razredni sovražniki," je pojasnil Logar.
Na koncu je ponovno izpostavil sodelovanje. "Slovenija je v upehana od politike proti. Utrujena od boja vsakega in vseh proti vsem v že za tako zahtevnem regionalnem in mednarodnem okolju. Globoko v sebi si vsi želimo sodelovati in vsi si želimo napredka. Zaupajmo v uspeh in oblikujmo močan politični tretji steber, ki nam bo vrnil vero v prihodnost in tlakoval pot do zmagovite Slovenije 2034. Imamo eno državo in dva milijona odtenkov skupne prihodnosti," je zaključil nagovor in s tem praktično tudi sam ustanovni kongres. Že prihodnje leto naj bi se Demokrati ponovno zbrali na še enem, tokrat programskem kongresu. Takrat naj bi novelirali program stranke in pripravili predvolilni program za naslednje državnozborske volitve.
Brez večjih presenečenj med članstvom
Med prisotnimi na kongresu ni bilo večjih presenečenj. Logarju se je pridružilo nekaj nekdanjih članov SDS-a, poslanka Eva Irgl, nekdanja evropska poslanka Romana Jordan, državna svetnica Elena Zavladav Ušaj in ljubljanski mestni svetnik Igor Horvat. Prisotna sta bila tudi nekdanji državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tadej Ostrc in nekdanji predsednik Sindikata poklicnih gasilcev Slovenije Aleksander Ogrizek. Morda še največje presenečenje je bil nekdanji minister za pravosodje Senko Pličanič (bil je član Virantove Državljanske liste), ki je bil izvoljen v svet stranke in je napovedal vrnitev v politiko.
"Ocenjujem, da Slovenija nujno potrebuje premik za kompetentnost. To, čemur smo priča v zadnjem času, ni vzdržno. To me je prepričalo, da sem se pridružil projektu Anžeta Logarja. V zadnjem času se še posebej intenzivno ukvarjam z okoljem, trajnostnim razvojem, zelenim prebojem in podobnimi temami. Zlasti na tem področju vidim, neko veliko nekompetentnost na način, ki je absolutno nesprejemljiv v naši državi in želim pomagati k drugačnemu pristopu k tem stvarem," je dejal.
"Pripravljen sem se maksimalno angažirati kot strokovnjak in seveda tudi na političnem področju je dejal. Na vprašanje, da je njegov nekdanji strankarski šef Gregor Virant posvaril Logarja, naj ne dela napak, ki jih je storila Državljanska lista," je Pličanič odvrnil, da nekih posebnih napak ni bilo in da ne ve, kaj je imel Virant v mislih.
"Projekt Državljanske liste je bil zelo uspešen. Kar nekaj stvari smo naredili v tistem kratkem času, ki smo ga imeli na voljo. Ker pa vidim, da kako se Logar tega loteva, sem pa prepričan, da bo ta projekt še uspešnejši," je napovedal.
Spor z Dejanom Kalohom
Stranka Demokrati bo najmanjša stranka v DZ-ju, saj bo imela le dva poslanca, Logarja in Irgl. Tik pred kongresom je nastal kratek stik med Logarjem in poslancem DZ-ja Dejanom Kalohom, ki je prav tako izstopil iz SDS-a. "Sodelovanje ni pogojevanje, to je bistvena razlika. Dejan Kaloh je zahteval ali pa pričakoval podpredsedniško mesto za vstop v stranko," je pojasnil Logar.
Zgolj dva poslanca Demokratov pa pomeni, da Demokrati ne bodo mogli ustanoviti lastne poslanske skupine, saj so za to potrebni najmanj trije poslanci. "Prvi cilj je bila stranka, poslanska skupina je v bistvu nekaj, kar je dodana vrednost. Če nam ne bo uspelo sestaviti poslanske skupine v tem času, bo več energije usmerjeno v oblikovanje regionalne mreže. Naš cilj je močna poslanska skupina po naslednjih volitvah," je pojasnil Logar, ki po volitvah napoveduje sestavo velike koalicije.
"To je koalicija, ki se bo poenotila na petih ključnih točkah, ki bo jasno povedala, da je njen cilj Slovenijo preoblikovati v uspešno državo, ki se ne bo ukvarjala s stvarmi, ki delijo, in bo z zelo konkretnimi ukrepi postopoma dokazala, da je vredna zaupanja. Zato sem tudi na primeru zdravstva povedal, da je treba reformo delati po korakih, torej ne napovedati 'zdravstvo bomo rešili', ampak postopno reševati posamezne težke situacije in šele potem z oblikovanjem in gradnjo zaupanja med ljudmi nadaljevati z reformnim potencialom," je še poudaril Logar po koncu kongresa.
Irgl: Vrnitev pozitivnega vzdušja
Z ustanovitvijo stranke je bila zelo zadovoljna nekdanja dolgoletna poslanka SDS-a Eva Irgl (prvič je bila v DZ izvoljena 2004). "Zelo ponosna in vesela sem, da sodelujem pri tem ustanavljanju iskreno in globoko verjamem, da Slovenija potrebuje to novo pot, predvsem želimo Slovenijo bolj povezati med seboj, sodelujemo, da gremo v politično širino, da oblikujemo nov politični steber, predvsem pa, da vrnemo pozitivno vzdušje v Slovenijo, v državo, da ljudje res zadihajo," je po kongresu povedala Irgl.
"Predvsem se mi zdi pomembno, da poleg vsebinskih rešitev, ki jih je predsednik stranke predstavil v svojem nagovoru, da stremimo k temu, da poleg povezovanja naredimo tudi bolj harmonično državo. Mislim, da potrebujemo ravnovesje," je dodala.
"Ustanovitev nove stranke je signal drugačnega dialoga v Sloveniji. Lahko imamo znanja, kolikor želimo, ampak vezivo, ki nas povezuje, prek katerega lahko to znanje izkoristimo, je argumentiran, spoštljiv, vključujoč dialog," je dejala nekdanja evropska poslanka Romana Jordan in tudi poudarila, da je tudi pomembna močna, stalna drža Anžeta Logarja, ki jo je pokazal še posebej pred predsedniškimi volitvami.
Podpredsedniki stranke še niso izbrani
Stranka Demokrati pa glede na statut imela tri podpredsednike, ki jih bo na predlog predsednika stranke imenoval izvršilni odbor stranke. Vendar Logar ostaja precej skrivnosten, koga bo imenoval na podpredsedniško mesto. "Po statutu bom najprej predlagal še tri člane izvršilnega odbora in to bo rezultat naslednjega sodelovanja s posamezniki, ki bodo aktivni pri delu stranke. Potem ko bo izvršilni odbor popoln, bom imenoval podpredsednike," je navedel.
Z ustanovitvijo stranke pa se Logar namerava počasi umakniti iz vodenja svoje Platforme sodelovanja. "Sam se bom v nekem doglednem času umaknil z vodenja platforme in to prepustil tistim, ki bodo to želeli," je napovedal. V statutu stranke Demokratov je sicer predviden tudi strokovni svet, ki je po njegovih besedah "platforma za povezovanje raznorodnih pogledov" za oblikovanje programa stranke. Članstvo v strokovnem svetu ne bo pomenilo funkcije v stranki oz. zanj ne bo potrebna včlanitev v stranko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje