Pogodbo za nakup oklepnikov 8 x 8 boxer je podpisal nekdanji obrambni minister Matej Tonin, ko je opravljal zgolj tekoče posle. Foto: MMC RTV SLO/OCCAR
Pogodbo za nakup oklepnikov 8 x 8 boxer je podpisal nekdanji obrambni minister Matej Tonin, ko je opravljal zgolj tekoče posle. Foto: MMC RTV SLO/OCCAR

"Dokončno smo zaključili zgodbo z nepremišljenim nakupom osemkolesnikov. Prejšnji minister za obrambo (Matej Tonin, o. p.) je pogodbo podpisal že po volitvah, in to kljub pozivom sedanjega predsednika vlade, naj tega ne stori, in opozorilom stroke, da je nakup neracionalen in škodljiv. Ena od prvih odločitev naše vlade je bila, da se umaknemo iz tega škodljivega posla," je podpredsednik vlade Matej Arčon povedal po seji vlade in spomnil, da so se tedaj pojavljali različne napovedi in ustrahovanja, da bo odstop od pogodbe izjemno drag, celo da bo stal 70 milijonov evrov.

"Ker smo vztrajali in se nismo pustili ustrahovati ter smo se spretno pogajali, smo državo rešili pred škodljivim poslom, ki nas bi stal več kot 350 milijonov evrov v fazi nakupa in nato še milijone v stroških za samo vzdrževanje teh vozil. Zanimivo, dve leti za nami je iz tega dogovora z lastnim proizvajalcem izstopila tudi nemška vlada," je še pojasnil.

Arčon je poudaril, da se je treba pri prihodnjih nakupih vojaške opreme nasloniti na stroko in je treba razmišljati ne le o ceni, temveč tudi o stroških vzdrževanja opreme v samem nadaljevanju od nakupa dalje.

"Pri pravilnih odločitvah, kot je bila ta, je treba vztrajati in tako bomo vztrajali tudi pri odločitvah o samih reformah, ki smo jih napovedali. Tako kot pri boxerjih se bo ob pravem času izkazala tudi njihova koristnost za državo in seveda tudi za državljane," je sklenil Arčon.

Pogodbo za nakup boxerjev je podpisal Matej Tonin

Prejšnji obrambni minister Matej Tonin je pogodbo o nakupu 45 osemkolesnikov boxer za 343,4 milijona evrov skupaj z DDV-jem v imenu Slovenije podpisal 11. maja 2022, po aprilskih državnozborskih volitvah, ko je bilo jasno, da se prejšnja vlada pod vodstvom Janeza Janše in v kateri je bil tudi Toninov NSi, seli v opozicijo. Tedaj ga je prihodnji predsednik vlade Robert Golob tudi javno pozival, naj pogodbe ne podpiše. Tonin je pogodbo vseeno podpisal in tedaj dejal, da prihodnji vladi "dela uslugo".

Golobova vlada se je sredi septembra 2022 odločila, da bo Slovenija preklicala pogodbo o nakupu boxerjev in ministrstvu za obrambo naložila, da pripravi novo, alternativno, rešitev za oblikovanje zmogljivosti srednje bataljonske enote.

Vlada se je tako na seji seznanila z informacijo o nameravanem podpisu spremembe k memorandumu o soglasju glede programa Boxer. Ta se sklepa, ker Slovenija formalnopravno izstopa, dve udeleženki programa, Litva in Združeno kraljestvo, pa nameravata naročiti dodatna vozila, pa so v sporočilu po seji vlade pojasnili na obrambnem ministrstvu.

Sprememba memoranduma Sloveniji ne prinaša novih finančnih obveznosti, saj ji skladno z dogovorom z drugimi udeleženkami ni treba plačati vstopne pristojbine 7,2 milijona evrov za povrnitev razvojnih stroškov drugim udeleženkam programa Boxer.

S podpisom memoranduma v vseh državah udeleženkah programa pa se bo tudi formalnopravno končalo sodelovanje Slovenije v tem programu. Skupni stroški sodelovanja in izstopa Slovenije iz programa sicer znašajo 4,3 milijona evrov in so že poravnani.

Ali bo Slovenija nabavila nove oklepnike Patria?

Obrambno ministrstvo je lani k oddaji ponudb za prej omenjeno alternativno rešitev za oblikovanje zmogljivosti srednje bataljonske enote pozvalo Finsko, Poljsko, Romunijo in Italijo. Od Finske je prejelo ponudbo za vozila patria XP, od Poljske za vozila rosoma-L, od Romunije za vozila piranha V in od Italije za vozila frecia. Premier Golob pa je letos poleti napovedal možnost nakupa osemkolesnikov od finskega podjetja Patria po principu vlada vladi.

Pomembno je, da pogovori oz. pogajanja o nakupih, pri katerih gre za varnost države in državljanov, potekajo med dvema vladama. Pogovori so v teku, vse nadaljnje informacije pa bo podajal obrambni minister, je poudaril Arčon.