Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Člani društva Door so večinoma očetje, ki se zavzemajo za spremembo zakonodaje, po kateri bi bilo po razvezi staršev skrbništvo nad otrokom avtomatično skupno. Leta 2020 je društvo zaprosilo za status nevladne organizacije v javnem interesu, a je ministrstvo za delo njihovo prošnjo zavrnilo, ker naj ne bi izpolnjevali predpisanih pogojev. Leto in pol pozneje pa je ministrstvo še pod isto vlado društvu Door status dodelilo. "Po mojem mnenju je tukaj šlo za eklatantno politično odločitev," meni aktualni minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.

Z društva so odgovorili, da ves čas izpolnjujejo vse pogoje. Na ministrstvu preverjajo, ali to drži. Društvo je med drugim v letu 2021 sodelovalo tudi v programu izobraževanja za socialne delavce pri Socialni zbornici Slovenije. Predavali so o uravnoteženem starševstvu kot največji koristi otrok po ločitvi.

V oči bode podatek, da je bil predsednik društva v preteklosti dvakrat pravnomočno pogojno obsojen zaradi družinskega nasilja, čeprav v društvu pravijo, da so v prvi vrsti tistih, ki obsojajo družinsko nasilje. Na socialni zbornici so pojasnili, da pri izbiri predavateljev potrdila o nekaznovanosti ne zahtevajo.

"Mislim, da je to nesprejemljivo in da ljudje, ki so obsojeni zaradi družinskega nasilja, ne morejo poučevati drugih, kako naj se družinsko nasilje rešuje. Naj vsak najprej počisti pred svojim pragom," meni minister Mesec.

Iz društva Door so sporočili, da je edina aktualna sodba predsednika društva tista iz leta 2020, ki se nanaša na kaznivo dejanje zalezovanja. Sodba iz leta 2008 pa je že izbrisana iz kazenske evidence.