"Izvajanje evropske uredbe na meji med Hrvaško in Slovenijo je v zadnjih dneh privedlo do povsem nevzdržnih razmer. Zato sem se včeraj zvečer o tem pogovarjal tudi s premierjem Hrvaške (Andrejem) Plenkovićem. Ugotovila sva, da je to stanje nesprejemljivo, zato bosta Slovenija in Hrvaška naslovili predloge na Evropsko komisijo, da se ta režim čim prej ustrezno spremeni," je prek Twitterja sporočil Cerar.
Slovenija bo celovito informacijo o stanju in predloge predstavila tudi na delovnem sestanku o izvajanju sistematičnega nadzora na zunanjih schengenskih mejah, ki ga je za začetek tedna sklical evropski komisar za migracije, notranje zadeve in državljanstvo Dimitris Avramopulos.
Po poročanju bruseljskega dopisnika TV Slovenija Matjaža Trošta naj bi se slovenska delegacija s komisijo sešla v torek. Prihodnji teden je sicer mogoče pričakovati še večje gneče, ko se bodo ljudje z juga Evrope vračali nazaj na sever, če ne bo dosežen kakšen kompromisni dogovor. EU namreč veliko bolj zanima, kdo vstopa čez njegove meje, kot kdo jih zapušča, je pojasnil. Zato se bo verjetno lažje dogovoriti o nadzoru pri izstopu.
Okvirne čakalne dobe po podatkih policije ob 23.30:
Mejni prehod | Izstop iz države | Vstop v državo |
Starod | / | 1 ura za vsa vozila |
Jelšane | / | 2 uri za tovornjake |
(vir: Prometno-informacijski center za državne ceste)
Policija po potrebi opušča sistematični nadzor pri potnikih
Na slovenskem ministrstvu za notranje zadeve poudarjajo, da so bili na podlagi analize tveganja in ocene razmer na zunanji schengenski meji v skladu z uredbo sprejeti ukrepi, s katerimi bodo poskušali zmanjšati čakalne dobe na mejnih prehodih.
To pomeni, da policija po potrebi in upoštevajoč načelo sorazmernosti začasno opušča sistematični nadzor pri potnikih, ki predstavljajo manjše varnostno tveganje. Ukrepi se bodo izvajali do normalizacije razmer, še navajajo na ministrstvu.
Tudi hrvaška policija je v soboto začela izvajati ciljno usmerjena preverjanja potnikov namesto v petek uveljavljenega sistematičnega nadzora vseh, ki prestopajo mejo, kar je pomenilo nadzor tudi državljanov EU-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje