Gorski reševalci imajo zadnja poletja veliko dela. Foto: PU Nova Gorica
Gorski reševalci imajo zadnja poletja veliko dela. Foto: PU Nova Gorica

Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damir Črnčec je na odboru za obrambo pojasnil, da ministrstva za notranje zadeve, obrambo in zdravje pripravljajo uredbo, s katero bodo to v "zelo kratkem času, nekaj mesecih", jasno definirali.

Sorodna novica Poklukar: Model brezplačnega reševanja iz gora bi morali spremeniti

O morebitnem plačevanju za ugotovljeno malomarnost in s tem zlorabo gorske reševalne službe se je v preteklosti velikokrat govorilo, a sama malomarnost ni bila opredeljena. Zdaj bi neodgovorno ravnanje lahko opredelili kot prekršek. "Prekrškovni postopki so hitrejši, začnejo se na pobudo tistega, ki je reševanje izvedel, da napiše zaradi neprimerne obutve," je pojasnil direktor Uprave za zaščito in reševanje Leon Behin.

Gorski reševalci bodo ne glede na odločitve o morebitni plačljivosti ohranili prostovoljstvo in svoje poslanstvo. "Gorski reševalci bomo šli vedno, ko nas bo nekdo poklical. Za naše delovanje ni prioriteta reševanje tega problema plačljivosti," je poudaril predsednik GRZS-ja Gregor Dolinar.

Primerov malomarnosti sicer ni veliko, a so. Policija, ki je letos sodelovala v 179 posredovanjih v gorah in na drugih težko dostopnih terenih, je malomarnost pri pohodnikih, zaradi katere je bilo potrebno reševanje, ugotovila v 27 primerih. V dveh primerih so ugotovili okoliščine z znaki prekrška, tudi sum neutemeljenega klica na pomoč.

Plačljivo reševanje v gorah, če se nesreča zgodi iz malomarnosti