Foto:
Foto:
Novinarji ne spreminjajo svojih stavkovnih zahtev.
Predsednik sindikata novinarjev Iztok Jurančič poziva vse novinarske kolege, naj se udeležijo stavke.

V sindikatu menijo, da predlog delovnega srečanja s strani upravnega odbora Združenja za tisk in medije pri Gospodarski zbornici Slovenije ne izpolnjuje stavkovnih zahtev novinarjev. SNS se bo sestanka udeležil, vendar pa vztraja pri svojih stavkovnih zahtevah. Obenem v sindikatu intenzivno nadaljujejo s pripravami na splošno stavko, ki je napovedana za volilno nedeljo, 3. oktobra.

Sindikat pričakuje, da bodo na GZS-ju privolili v poganja o nacionalni kolektivni pogodbi za poklicne novinarje in preklicali nezakonit odstop od kolektivne pogodbe. Rok za izpolnitev stavkovnih zahtev se izteče 1. oktobra ob 19. uri, stavka pa bo trajala, dokler stavkovne zahteve ne bodo izpolnjene.

Stavka vseh medijskih hiš?
Kot je znano, se je za stavko izreklo 68 odstotkov članov Sindikata novinarjev Slovenije. Med večjimi medijskimi hišami so za stavko z veliko večino glasovali na RTV Slovenija, v Delu, Večeru, Slovenski tiskovni agenciji in Primorskih novicah. O priključitvi k stavki naj bi ta teden odločali še v časopisni hiši Dnevnik, sindikat pa pričakuje, da se bosta stavki solidarnostno pridružila tudi POP TV in poslovni dnevnik Finance, kjer sicer novinarji niso sindikalno organizirani.

Poziv vsem novinarjem k stavki
Sindikat novinarjev Slovenije in Društvo novinarjev Slovenije pozivata novinarje, naj individualno ali kolektivno sodelujejo v stavki. Kot pravijo, novinarjem pripada pravica do stavke po ustavi in poklicni kolektivni pogodbi. Sindikat novinarjev Slovenije se ob tem zavezuje, da bo nosil vsa pravna in finančna tveganja tudi nečlanov sindikata.

Odločitev ni bila lahka
V sindikatu pravijo, da odločitev za stavko ni bila lahko, saj se zavedajo, da bodo s tem svoje bralce, gledalce in poslušalce začasno prikrajšali za infomacije. Menijo, da so v stavko prisiljeni, in upajo, da jih uporabniki medijev razumejo.

Podpora Mednarodne zveze novinarjev
Sindikat novinarjev Slovenije podpirajo tudi Mednarodna zveza novinarjev in v njenem okviru Evropska zveza novinarjev (EFJ). Po mnenju predsednika EFJ-ja Arneja Koeniga imajo slovenski novinarji vso pravico, da zavrnejo stališče, po katerem bi imeli slabše delovne pogoje. EFJ se sicer zavzema za nadaljevanje pogovorov med novinarskim sindikatom in delodajalci ter upa, da se bo s pogajanji možno izogniti stavki.

Novinarski sindikat so že podprle tri od štirih sindikalnih central v državi - Konfederacija novih sindikatov Slovenije - Neodvisnost, Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam. Novinarje je podprl tudi Sindikat carinikov Slovenije.