V uradu za enake možnosti opozarjajo, da v gospodarstvu ženske kljub povprečno višji izobrazbi le stežka pridejo do najvišjih položajev, politična zastopanost žensk v Sloveniji pa ne na državni ne na krajevni ravni ne dosega 40 odstotkov. In še več. V Sloveniji moški za enako delo v povprečju zaslužijo za skoraj 8 odstotkov več kot ženske.
Razlika med plačo žensk in plačo moških je bila najmanjša v uradniških poklicih (6 odstotkov), največja pa v poklicih za neindustrijski način dela. Pri zaposlovanju žensk je Slovenija nad povprečjem EU-ja - zaposlenost žensk v Sloveniji je namreč 61,8-odstotna, v EU-ju pa 57,2-odstotna.
Manjša plača za enako delo
Evropski statistični urad Eurostat je pred mednarodnim dnevom žena objavil podatek, da ženske v EU-ju zasedajo tretjino vodilnih mest v podjetjih. Največji delež žensk v upravah podjetij je v Latviji in Litvi (po 41 odstotkov), Franciji (39 odstotkov) ter na Madžarskem (37 odstotkov).
V Sloveniji v parlamentu 12 odstotkov žensk
V letu 2007 so v EU-ju v povprečju četrtino poslanskih stolčkov v nacionalnih parlamentih zasedale ženske, četrtino mest so ženske zasedale tudi na višjih vladnih položajih. Skoraj polovico poslanskih mest v parlamentu zasedajo ženske na Švedskem (47 odstotkov). V Sloveniji jih je med poslanci državnega zbora 12 odstotkov. Najnižji delež žensk v parlamentu je na Madžarskem in v Romuniji (po enajst odstotkov) ter na Malti (9 odstotkov).
Na višjih vladnih položajih je največ žensk na Finskem (60 odstotkov). V Sloveniji zasedajo ženske 11 odstotkov višjih vladnih položajev. Brez žensk na teh položajih so v Romuniji, zelo redke pa so v Grčiji in na Slovaškem.
B. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje